Recenze: Fish Tank je nádrž plná ryb, co mají AIDS

Kamil Fila Kamil Fila
15. 1. 2010 11:00
Úspěšný festivalový snímek je součástí Projektu 100
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Od chvíle, kdy patnáctiletá puberťačka Mia řekne tlustému taťkovi své kámošky, že je píčus, a za minutu poté dá na hřišti jedné diskofrndě hlavičku, si ji zamilujete. Mia je chodícím koncentrátem protivné netýkavosti a potřeby vymezit se vůči všem ostatním, ale něco je na ní sympatické.

Nejspíš celý film, který z ní učinil hlavní hrdinku, či lépe řečeno kamera, která ji sleduje z ideální vzdálenosti: nelepí se úplně na ni, ale máme pocit, že jsme s ní a že jsme skoro ona. Nicméně není to jen vytříbená polosubjektivita vyprávění, která činí z Fish Tanku (Nádrže na ryby) výjimečné dílo.

Chodí, běhá, tančí, ale nejančí...

Foto: Kamil Fila, archiv

Režisérce Andree Arnold se podařilo uniknout vlastně všem konvencím, které se vážou k žánru sociálních melodramat, a její druhý celovečerní film tak v přehlídce odcizenosti lidí v moderním světě působí nesmírně osvěživě.

Ano, neustále se tu sprostě nadává, všechny postavy mají otřesnou životosprávu i navzájem mezi sebou napjaté vztahy a z celkové bídy s nouzí není úniku. Ale tvůrcům se povedlo tuhle depku provzdušnit a odlehčit. A hlavně - jinak předvídatelnému obrazu beznadějného životaběhu dodat opravdu hypnotizující tempo. Žádné ploužení, statičnost a nuda.

Fish Tank je jízda, ale nikoli jízda, který chce být okázale cool, hustá a hnusná. Mia je akorát hodně pohyblivá. Chodí, běhá, tančí, ale nejančí a nevyšiluje. Kamera ji jen pořád sleduje a v nezvyklé hloubce záběru a s množstvím doprovodných ruchů okolí zachycuje svět jako rozlehlý celek. Některé kompozice sídliště či industriální krajiny okolo nabývají paradoxní krásy, přestože nikdo z nás nechce v něčem takovém žít.

Foto: kviff

Za každým rohem se rozprostírají nové prostory, z klaustrofobně stísněných bytečků a domů se dá unikat na rozsáhlé pláně či donekonečna se táhnoucí silnice. Fish Tank nabízí pohled do života holky, která dovede přežít svou beznaděj právě proto, že se nikdy nezastaví.

... a urputně si razí cestu

Chvílemi její putování nabývá skoro až akčního a dobrodružného rozměru, jaký mají některé počítačové hry (např. opakovaná výprava za záchranou upoutaného koně či účast na tanečním castingu). Jen na konci hrdinka nic nevyhraje a možná je to i dobře.

Film svou hlavní aktérku nesoudí. A i my můžeme docela těžko posoudit, nakolik je inteligentní či naivní, zda má opravdu taneční talent a zaslouží si zářnější budoucnost; a zda její vzpoura proti všemu je oprávněná.

Foto: Aktuálně.cz

Vyprávění nás ponechává v jemném napětí: umožňuje nám chápat jednotlivé duševní stavy a reakce téhle nesnesitelné i politováníhodné puberťačky, být zděšeni, když provede něco, co už jde přes čáru, strachovat se o ni či jí mírně fandit.

Mia na rozdíl od mnoha postav sociálních dramat jen tak nebloumá, spíše si urputně razí cestu a chce za každou cenu zůstat volná.

Nový babysitter

Její matka - která ji měla nejpozději v patnácti, evidentně sama nedokázala dospět a chová se velmi „poběhle" - si domů přivede nového šamstra. Přesně v duchu vtipu, kdy potomek potkává v kuchyni polonahého chlapa a ptá se „Vy jste náš nový babysitter?"- „Ne, já jsem váš nový motherfucker."

Tisková konference k soutěžnímu filmu Fish Tank: uprostřed režisérka Andrea Arnoldová
Tisková konference k soutěžnímu filmu Fish Tank: uprostřed režisérka Andrea Arnoldová | Foto: Reuters

Connor, jak se fešák jmenuje, vypadá jako model z obálky Men´s Health a je na postavu ze sociálního dramatu až neuvěřitelně hodný, tolerantní a empatický. Mia se vůči němu dokáže chovat odměřeně jen po určitý čas a pak je překročena hranice, po níž se snímek zlomí do lehce děsivé podoby - zhruba takové, jak děsivé dovedou být titulky z lokálních novin.

Zde už se samozřejmě nesluší prozrazovat víc. Jen stačí dodat, že režisérka zvládla vybalancovat vytváření napětí s absolutní autenticitou a nikdy nenarazíte na scénu, kdy byste si řekli: Tak takhle to nechodí, tohle by se stát nemohlo, takhle se lidi nechovají.

Rybí nemoc a AIDS

Velkou zásluhu na tom mají i herci, kteří do svých rolí přesně typově zapadají, a všem jim vévodí výkon mladičké Katie Jarvis. Pro film byla vybrána úplně náhodně poté, co se na nádraží pohádala se svým přítelem - a tenhle temperament a ochota jít do všeho, či naopak od všeho odejít je i základní charakteristikou její postavy.

Katie Jarvis dodává snímku i zvláštní nádech ambivalentnosti svou fyziognomií na hranici děvčete a chlapce, dětství a dospělosti. Vzpomněl jsem si u ní na výrok jednoho fanouška pod YouTube klipem bílé rapperky Lady Sovereign: „Tahle holka se mi líbí, protože vypadá jako kluk."

Poslední bod, jímž se Fish Tank vymyká ostatním sociálkám, jsou momenty bezděčného drsného humoru, o nějž se stará především mladší Miina sestra. Její výkřiky „Dostaneš hnusnou rybí nemoc" poté, co Mia vleze do nádrže s kapry, „AIDS, AIDS!" poté, co si tam Mia rozřízne nohu, či „Nenávidím tě", když Miu na konci láskyplně objímá, rozsvětlují už tak nezvykle světlý film o krizi lidských hodnot.

Fish Tank
Fish Tank
Žánr: Drama, Psychologický
Režie: Andrea Arnold
Obsazení: Katie Jarvis, Kierston Wareing, Michael Fassbender, Harry Treadaway
Délka: 123 minut
Premiéra ČR:
 

Právě se děje

před 46 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy