O babičce, která utekla před dědečkem za zajíčky

Kamil Fila Kamil Fila
11. 3. 2009 18:35
Dokument Zuzany Piussi téměř překročí mnohá tabu

Recenze - Hranice mezi dokumentárními a hranými filmy se v poslední době rozplývají do naprosté nerozeznatelnosti. Nestává se sice, že by si někdo spletl film avizovaný jako hraný s dokumentem, ale naopak to platí dosti často.

Dokumentární styl daný roztřesenou a mírně rozostřenou kamerou přináší hraným filmům tolik kýžený dojem autenticity, byť je to vlastně falešná berlička. Ale takový postup většinou nevyvolá nevoli, pouze bude někdy přijímán jako zbytečný.

Vyloženě matoucí a vyhazující z konceptu je ovšem opačný přístup: vybrat si reálné lidi, nechat je existovat před kamerou, zpovídat je a pak občas zinscenovat výstup, který by se bez kamery buď nikdy neodehrál, odehrál by se podstatně jinak, nebo by jej normálně nebylo možné natočit, kdyby nešlo o smluvenou akci; případně by dotyční víc vnímali kameru.

Znechucena starými muži

Snímek Babička slovenské dokumentaristky Zuzany Piussi může šokovat do chvíle, než si člověk uvědomí sílu přítomnosti záznamové techniky. Původně byl napsán svou hlavní aktérkou jako hraný film a postupně se z něj vyvinul lehce maskovaný dokument.

Tamara Archlebová a režisérka Zuzana Piussi
Tamara Archlebová a režisérka Zuzana Piussi | Foto: Cinemart

Samo téma je ovšem tak silné, že donutí většinu lidí po většinu času zapomenout na to, jak která scéna mohla vzniknout. Pětapadesátiletá překladatelka a básnířka Tamara Archlebová je natolik znechucena stejně starými muži, kteří se o sebe nestarají, nemají v sobě žádné ideály, jiskru a jsou již v podstatě impotentní ("povedala mi, že mám medzi nohami slimáka"), že se rozhodne užívat si s mladšími muži.

Podle všeho toto rozhodnutí učinila už před lety, moderní technika jí ale pomohla rozjet to díky internetové seznamce ve velkém. Na inzerát: "Zralá, mírně zvrhlá žena, hledá chlapce od 17 do 30 let" se jí přihlásilo 650 chlapců a film zachycuje to, jak je třídila, vybírala si a setkávala se s nimi u sebe doma či u nich.

Z čistě poznávacího hlediska si z filmu, bereme-li ho jako záznam reality, lze odnést přinejmenším tyto poznatky: Tamara je výjimečná osobnost bez ohledu na to, zda měla v dětství nějaké problémy s otcem, či ji později zklamali dva manželé a její momentální eskapády končí často fiaskem.

Hraje Tamara samu sebe?

Tamara si v sobě nese vnitřní hrdost, zkušenost a nadhled, který jí umožňuje přežít i strašlivě trapné a ponižující situace, dokáže se přenést přes to, co si o ní myslí okolí; a navíc, i když nemůže porazit stárnutí se vším všudy, vzdoruje mentálnímu úpadku, jenž pozoruje na svých vrstevnících, vzácnou otevřeností a učenlivostí.

Foto: Cinemart

Cvičí jógu, zpívá s cikány v hospodě, věnuje se každému s pečovatelským citem, který přitom není nutně mateřský. Naopak dcera jí vyčítá, že se nechovala jako normální matka a zvlášť v posledních letech ne, takže se za ni musí trochu stydět.

Tamara jí sice namítá „Si zabudla, čo všetko si stvárala?" - na což ovšem dcera kontruje: „No áno, vieš, ale v akých rokoch!".

Tamařin ex-manžel, emigrant, se jeví jako velmi inteligentní a přející, stejně jako syn, televizní moderátor. Distancovaný pozorovatel se ovšem musí ptát, nakolik Tamara dovede hrát samu sebe jako lepšího člověka a zda (by) byla ve všech situacích tak vyrovnaná, když (kdyby) je zažila poprvé bez kamery.

Opravdu totiž nevíme, co všechno se jí stalo již dřív, co všechno provedli dotyční hoši stejně jako ve filmu, zda některé scény byly hrané na první pokus, předem domluvené v určitém duchu apod.

Jako hlavní zástupkyně ženského pohlaví ale Tamara rozhodně dělá ženám lepší reklamu než to,  jak trudný obraz mužů vytvářejí ve filmu víceméně všichni chlapíci kromě Tamařiných příbuzných.

Uf, to byl ale degen

U většiny z těch, co se přihlásili přes internet, je zřejmé, že by v normálním životě neuměli sbalit holku a sami to také přiznávají. Potud OK, to se stává. Strašné to začne být ve chvíli, kdy se opakovaně u více jedinců ukáže, jak nejsou schopni sexu bez násilí, respektive vlastně ani sexu nejsou schopni a jde jim buď jen o to být ovládaný, nebo někoho ovládat.

Foto: Cinemart

Zřejmě se mi nějakou dobu nepodaří vymazat z hlavy obrázek vychrtlíka, který si sundá tričko, na hlavu nasadí špatně podomácky spíchnutou zelenou gumovou masku, pobíhá okolo v pantoflích, řve, že je Fantomas a Tamara, ať se plazí po zemi.

A ve chvíli, kdy se ho dotkne, hystericky vříská „Nesahej na mě!" Uf, to byl ale degen. Kam až to vede, když se s někým rodiče v dětství nemazlí a nenaučí, jak důležité jsou doteky…

Foto: Cinemart

I neurvalost některých dalších mladíků tu byla donebevolající a nutila mě stydět se za to, že jsem muž. Většina z těch ochablých samčích exemplářů sama neměla vůbec co nabídnout a přestože to šlo jen o karikatury mužů,  požadovali od žen, aby byly dokonalé, obskakovaly je a byly ve všem povolné.

Na druhou stranu ona frustrace a vztek se neustále mísila se zvědavostí a překvapením: Jak to, že se u toho nechali točit? Případně, proč pak schválili použití natočeného materiálu? Tyto otázky se vracely zas a znovu.

Film Babička někomu jistě změní dosavadně zatemněné (spíše než naivní) představy o sexu lidí vyššího věku, ale nejvzrušivější je nakonec tím, že nás nutí pátrat po tom, jak pracuje filmové médium.

Babička
Babička
Žánr: Dokument
Režie: Zuzana Piussi
Obsazení: Tamara Archlebová, Broňa Markušová, Matej Borovička, Lukáš Chládek, Lukáš Slovák, Milan Halmovský, Ladislav Mirvald, ad.
Délka: 74 minut
Premiéra ČR: 26.02.2008
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy