Praha - Na šedesátku hudebních snímků a dokumentů nabízí čtvrtý ročník festivalu Music On Film Film On Music (MOFFOM) v pražských kinech Lucerna, Světozor a Evald od čtvrtka až do pondělí.
Ústřední událostí se pochopitelně díky vazbám na české prostředí je očekávaná distribuční premiéra irského filmu Once, který získal cenu diváků na letošním festivalu Sundance.
V hlavních rolích představuje neherce: zpěváka kapely The Frames Glena Hansarda spolu českou pianistkou a zpěvačkou Marktétou Irglovou. Premiérová projekce, po níž následuje koncert ústřední dvojice, je v tuto chvíli už vyprodaná, proto se organizátoři rozhodli přidat další promítání na 21. října.
Hudební fikce tvoří však v prezentovaném množství filmů spíše zanedbatelný zlomek. Po mapování regionální hudby Brazílie a Jihoafrické republiky v uplynulých ročnících se MOFFOM tentokrát pouští do nalézání opětovného vztahu ke kultuře Ruska.
Její hudbě věnoval samostatnou sekci, která cílí především na klasiku a nabídne dokumenty o skladateli Dimitriji Šostakoviči, Mstislavu Rostropoviči či životní příběh Lva Těremina, vynálezce jednoho z prvních plně elektronických nástrojů.
Už mimo sekci, ale taktéž s jistou návazností na ruské prostředí operuje dokument Pavly Fleischer o multikulturní v New Yorku usídlené skupině Gogol Bordello. Ve svém snímku The Pied Piper of Hutzovina sleduje původně ukrajinského frontmana Eugena Hutze po místech jeho anabáze z bývalého Sovětského svazu do Brooklynu.
Dalším předpokládaným hitem je dokument Joe Strummer: The Future Is Unwritten o ústředním členovi The Clash, který byl s úspěchem uveden už v Karlových Varech.
Film Kurt Cobain: About a Son nabídne příběh frontmana Nirvany jeho vlastními slovy prostřednictvím sestřihu rozhovorů a Screamers osvětlí, proč si kapela System of a Down vytkla za cíl medializovat arménskou genocidu z období 1915-1917.
Dokument Blondie: One Way or Another pak nahlédne do zákulisí kapely, která jako jedna z prvních kombinovala pop, disko i punk a bez které by možná dnes nebyli ani Yeah Yeah Yeahs ani The Killers ani Gwen Stefani.
Bez povšimnutí by neměla proběhnout ani díla dalšího hosta MOFFOM, kanadského režiséra Sama Dunna, který propojil svou profesi antropologa s letitou vášní pro metal v téměř sociologických pojednáních Global Metal a Metal: A Headbanger's Journey.
Poprvé za dobu existence se MOFFOM odvážil vytvořit soutěžní blok, do něhož zařadil patnáct aktuálních filmů (mj. The Pied Piper of Hutzovina, Der Rote Elvis o Deanu Reedovi nebo Punk's Not Dead o dalším x-tém revivalu stylu). Vítěz, o němž rozhodne divácká anketa, získá tři tisíce eur.
Logickou součást programu tvoří doprovodné koncertní akce. MOFFOM věnoval celou jednu sekci britskému kytaristovi Fredu Frithovi, ten také ve spolupráci s festivalem Stimul vystoupí 21. října v Divadle Archa.
-
Oficiální stránky festivalu najdete ZDE