reklama
 
 

Sledovali jsme živě: Začal festival ve Varech, Bartoška předal cenu Mooreové

28. 6. 2019 16:01
Sestřih z příjezdu Julianne Mooreové a dalších hostů před hotel Thermal. | Video: ČTK |  03:01
reklama
Dvě hodiny lidé ve vedru čekali před karlovarským hotelem Thermal na příjezd hostů zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. Zatímco ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou lidé vypískali, s herečkou Julianne Mooreovou se několik minut fotili a žádali ji o podpisy. Průběh čtyřhodinového večera jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledovali jsme živě: Začal festival ve Varech, Bartoška předal cenu Mooreové

reklama
19:40
 

Vážení čtenáři, on-line zpravodajství končí, děkujeme za vaši pozornost. Další dění na karlovarském festivalu pro vás budou na Aktuálně.cz každý den sledovat naši filmoví kritici Tomáš Stejskal a Kamil Fila.

19:39
 

Diváky v Karlových Varech ještě čeká slavnostní zahajovací projekce filmu Po svatbě. Ve tři čtvrtě na jedenáct večer si poslechnou, jak Český národní symfonický orchestr hraje písně Beatles. A pak večer završí ohňostroj.

19:36
 

A to už je ze slavnostního ceremoniálu všechno. "Přátelé, považujme 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech za zahájený," loučí se prezident festivalu Jiří Bartoška a sklízí potlesk.

Jiří Bartoška Foto: Lukáš Bíba
19:33
 

A konečně je tu také režisér zahajovacího filmu Bart Freundlich, manžel Julianne Mooreové. "Připravil jsem si pro vás malé taneční číslo, ale když jsem viděl tu úvodní choreografii, radši si ho nechám pro sebe," žertuje. "A teď vážně. Opravdu je mi ctí být součástí komunity, která si váží umělců a dovede se o umění podělit. Děkuji za pozvání."

19:31
 

Okamžik, kdy Jiří Bartoška předal Křišťálový glóbus Julianne Mooreové.

Jiří Bartoška a Julianne Mooreová Foto: ČTK
19:30
 

Crudup připomíná, že snímek Po svatbě jako první roku 2006 natočila dánská režisérka Susanne Bierová se dvěma muži v hlavní roli. Nynější verze vznikla jako remake se dvěma protagonistkami, Michelle Williamsovou a právě Julianne Mooreovou. "Natáčeli jsme v Indii a New Yorku," popisuje Crudup.

"Když jsem vyrůstal, na filmech se mi líbil hlavně pocit, který mám z jejich sledování, a to, jak vás dovedou propojit s druhými. To zažívám dodnes. A proto mám pocit, že tenhle náš nový film není úplně hotový, dokud se o něj s vámi nepodělíme. Hluboce si vážím toho, jak vážně se na tomto festivalu zabýváte kinematografií. Snad jsme natočili něco, na co se divácky budete umět napojit," uzavírá herec Billy Crudup nejdelší monolog slavnostního ceremoniálu.

19:27
 

Přichází další host slavnostního ceremoniálu, americký herec Billy Crudup, který s Julianne Mooreovou účinkuje v zahajovacím filmu nazvaném Po svatbě. "S Julianne je to má čtvrtá spolupráce, s režisérem Bartem Freundlichem třetí," vypočítává Crudup.

19:25
 

"Vždy našim dětem říkám, že si mají jít za svými zájmy a že nikdy nemohou dopředu tušit, kam je ty zájmy dovedou. Měla jsem nesmírné štěstí, že můj zájem o příběhy mě dovedl nejen k filmové kariéře, ale také ke společnému životu s mužem, s nímž spolupracuji a kterého nesmírně miluji. Moc vám děkuji," říká Mooreová.

19:16

Přichází zlatý hřeb večera. Po krátkém sestřihu jejích nejvýznamnějších rolí přichází americká herečka Julianne Mooreová, aby převzala Křišťálový glóbus. Mooreová byla usazena uprostřed sálu, než sejde ze schodů, diváci ji vytleskávají do rytmu taneční muziky.

19:15
 

Jiří Bartoška při úvodním projevu.

Jiří Bartoška Foto: Lukáš Bíba
19:12
 

Za zvuků taneční hudby na jeviště přichází prezident festivalu Jiří Bartoška. "Moji kamarádi vědí, že když jsem nervózní a když se jako herec mohu schovat za příběh, tak mi je to jedno. Ale když jdu za Bartošku, mám strašnou trému," říká. "Vítejte v Karlových Varech," loučí se poté, co poděkuje partnerům.

19:12
 

Marek Eben divákům pouští festivalovou znělku s Johnem Malkovichem, která vznikla pro 45. ročník. Malkovich ve Varech získal Křišťálový glóbus roku 2009.

Znělka karlovarského festivalu s Johnem Malkovichem | Video: Film Servis Festival Karlovy Vary
19:07
 

"Mám takové upozornění pro Jiřího Bartošku, že na něj brzy dojde, že se může jít rozkouřit," říká Marek Eben a pokračuje v žertech. "Když ve Varech nějaká hvězda získá Křišťálový glóbus, příští rok natočí festivalovou znělku. Pro tu hvězdu to má tu výhodu, že za to nic není, takže se to nemusí danit."

19:02
 

Marek Eben očima fotografa Aktuálně.cz Lukáše Bíby.

Marek Eben Foto: Lukáš Bíba
19:01
 

Marek Eben představuje porotu a láme si jazyk na jménech některých členů. "I was trying to do my best," krčí pak rameny Eben a za pokus sklízí další potlesk.

18:59
 

Ve znělce se Bohdalová s pájkou v ruce snaží propojit svůj karlovarský Křišťálový glóbus, který dostala od Jiřího Bartošky, s drátem od lampy. Glóbus jí nejde rozsvítit, nakonec herečce poradí hlas Vochomůrky z animovaného seriálu Pohádky z mechu a kapradí, který Bohdalová kdysi namluvila.

Vochomůrka nakonec - snad kouzlem - zařídí, že se Křišťálový glóbus Bohdalové rozsvítí. Znělka končí, lidé tleskají.

18:57
 

Po krátké projekci fotografií z různých ročníků festivalu, završené skladbou The Show Must Go On od kapely Queen, následuje potlesk a premiéra festivalové znělky. Tu natočil režisér Martin Krejčí s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.

18:49
 

"Festival je vizitkou kulturnosti českého národa, něco, čím se můžeme chlubit. Těším se, že společně prožijeme týden radostného a svobodného setkání všech, kdo máme rádi film," uzavírá Marek Eben zahajovací projev.

18:47
 

"Říkal jsem si, jak by asi vypadal filmový festival, kdyby nebylo listopadu 1989. Pokud by festival byl, jeho prezidentem by určitě nebyl Jiří Bartoška. Já bych tady taky nebyl a vy byste byli většinou ubytováni v Grandhotelu Moskva, jak se Pupp předtím jmenoval. Možná se jednou zase bude jmenovat Moskva, ale toho se, doufám, nedožiju," žertuje Eben.

18:47
 

"Scházíme se v jubilejním roce, kdy slavíme 30 let od nově nabyté svobody. Nevím, jak to cítíte vy, ale já mám pocit, že se bůhvíjak neslaví. Já bych čekal, že se bude slavit víc. Vždyť je to takový zázrak, že jsme se toho dožili," vítá diváky moderátor večera Marek Eben.

autoři: Kultura, ČTK | 28. 6. 2019 16:01

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama