Max von Sydow bojuje v Praze s piráty a Markem Vašutem

Irena Hejdová Irena Hejdová
4. 3. 2008 20:10
Na Barrandově se natáčí film za 770 milionů korun

Praha - Už od konce uplynulého roku se v Praze natáčí další zahraniční velkofilm. Snímek Solomon Kane je po fantasy Letopisy Narnie - Princ Kaspian nebo sci-fi Babylon A. D. s Vinem Dieselem dalším filmem, který dá vydělat i českým filmařům.

Domácí firmy se na něm podílí i produkčně. Akční dobrodružná fantasy podívaná vzniká v koprodukci Česka, Francie a Velké Británie, její rozpočet je na české poměry enormní: 45 milionů dolarů, tedy zhruba 770 milionů korun.

Příběh podle předlohy Roberta E. Howarda - jinak autora Barbara Conana -  natáčí režisér Michael J. Besset. Odehrává se v 16. století, v době objevitelských cest legendárních mořeplavců a jejich obchodních i plenitelských úspěchů.

Neúplatný Solomon Kane bojuje s piráty a překupníky, trestá zloděje, únosce i vrahy. "Za přítele má afrického čaroděje, jenž se dokáže převtělovat do živých i mrtvých. Za unesenou anglickou šlechtičnou procestuje dva kontinenty a nezalekne se ani upírů či přízraků mrtvých," říká tisková mluvčí Barrandova Dušana Chreneková.

Solomon Kane
Solomon Kane | Foto: Aktuálně.cz

Kanea ztvárňuje třiačtyřicetiletý James Purefoy známý z filmů Příběh rytíře, Resident Evil, Jarmark marnosti či z historického seriálu Řím. V epizodních rolích se tradičně mihnou i čeští herci - třeba Marek Vašut, který představuje postavu zvanou Tattoo.

Hlavní ženskou roli hraje teprve sedmnáctiletá Rachel Hurd-Wood, rusovláska z Tykwerova Parfému. Známou tváří je i Brit Mackenzie Crook - ve třech dílech Pirátů z Karibiku ztvárnil Ragettiho, kterému věčně vypadává jeho umělé oko.

A samozřejmě osmasedmdesátiletý veterán Max von Sydow, známý ze snímků Ingmara Bergmana, ale posléze i z hollywoodských velkoprodukcí; hrál kupříkladu v Minority Reportu a nejnověji je k vidění v aktuálním Skafandru a motýlovi.

Film se natáčí na Barrandově i v konkurenčních hostivařských ateliérech. "V době rozhodování o natáčení byly naše ateliéry rezervované pro jiné projekty," vysvětluje generální ředitel a předseda představenstva společnosti Barrandov Studio Vladimír Kuba.

Ony jiné projekty se ale nakonec neuskutečnily. "V důsledku neexistence daňových pobídek nakonec budou realizovány v zahraničí," dodává Kuba s tím, že produkci zajišťuje International Production Company.

Stavbu zajišťuje právě Barrandov Studio, na jejich kopci vyrostlo třeba velkorysé tržiště. Barrandov pro zahraniční filmaře připravuje také kostýmy, štáb filmu využívá i laboratoře.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy