Jeden svět se promítá i na Přírodovědecké fakultě

Kultura Kultura
12. 3. 2012 14:50
Po projekcích následuje diskuze s tvůrci či přizvanými hosty

Praha - Studentský spolek Jeden svět Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s organizací Člověk v tísni pořádá už druhým rokem doprovodné promítání filmů v rámci letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Projekce filmů pro veřejnost za jednotnou cenu 50 korun se uskuteční díky dobrovolné práci studentů z PřF UK v rámci projektu Do It Yourself. Po každé ze tří projekcí následuje diskuze s tvůrci filmu či dalšími přizvanými hosty. 

První promítání filmů Jednoho světa proběhne na PřF už v pondělí 12. března od 18:30 ve Velké geografické posluchárně budovy děkanátu Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Letošní sérii projekcí otevírá dokument Nedáme se umlčet trojice autorů Jonny von Wallströma, Javeria Rizvi Kabani a Alexandry Sandels, který se zabývá tématem arabského jara. Snímek se snaží poodhalit i to, jakou úlohu v tomto dění sehrál internet, sociální sítě a nová média.  

Foto: Aktuálně.cz

Po promítání filmu bude následovat diskuze s hosty, které rovněž spojuje téma arabského jara. Pozvání přijal novinář a komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland, politik Šádí Shanaáh a studentka Klára Bednářová, která se v době revoluce nacházela v centru dění.

Druhá projekce 13. března bude patřit českému dokumentu Film jak Brno, který natočil český dokumentarista Vít Klusák a šest jeho studentů a studentek z pražské FAMU.  Film zachycuje jediný den, 1. květen 2011 v městě Brně.

Klusák zadal svým studentům, posluchačům prvního ročníku studia na katedře dokumentární tvorby FAMU,  filmové cvičení, v rámci kterého jim navrhl, aby zkusili spojit síly. Studenti pojali cvičení jako sekvence jediného příběhu a vytvořili tak jeden delší společný titul - Film jak Brno. Po projekci následuje diskuze s jedním z režisérů.

Promítání dokumentů v filmového festivalu Jeden svět na PřF UK v Praze završí snímek Běloruský sen, který můžete vidět dne 14. března od 18:30. Dokument přináší pohled na totalitní režim prezidenta Lukašenka v Bělorusku. Film má však v sobě i naději a odhodlání, že za svobodu rozhodně stojí bojovat. Během diskuze, která bude následovat po promítání filmu, se o tom s vámi podělí hosté z organizace Svobodné Bělorusko.

Všechny tři projekce se uskuteční od 18,30 hodin ve Velké geologické posluchárně v hlavní budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Albertov 6, Praha 2. Vstupenky je možné si rezervovat na emailové adrese [email protected]. Další informace zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy