Jeden svět se promítá i na Přírodovědecké fakultě

Kultura Kultura
12. 3. 2012 14:50
Po projekcích následuje diskuze s tvůrci či přizvanými hosty

Praha - Studentský spolek Jeden svět Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s organizací Člověk v tísni pořádá už druhým rokem doprovodné promítání filmů v rámci letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Projekce filmů pro veřejnost za jednotnou cenu 50 korun se uskuteční díky dobrovolné práci studentů z PřF UK v rámci projektu Do It Yourself. Po každé ze tří projekcí následuje diskuze s tvůrci filmu či dalšími přizvanými hosty. 

První promítání filmů Jednoho světa proběhne na PřF už v pondělí 12. března od 18:30 ve Velké geografické posluchárně budovy děkanátu Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Letošní sérii projekcí otevírá dokument Nedáme se umlčet trojice autorů Jonny von Wallströma, Javeria Rizvi Kabani a Alexandry Sandels, který se zabývá tématem arabského jara. Snímek se snaží poodhalit i to, jakou úlohu v tomto dění sehrál internet, sociální sítě a nová média.  

Foto: Aktuálně.cz

Po promítání filmu bude následovat diskuze s hosty, které rovněž spojuje téma arabského jara. Pozvání přijal novinář a komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland, politik Šádí Shanaáh a studentka Klára Bednářová, která se v době revoluce nacházela v centru dění.

Druhá projekce 13. března bude patřit českému dokumentu Film jak Brno, který natočil český dokumentarista Vít Klusák a šest jeho studentů a studentek z pražské FAMU.  Film zachycuje jediný den, 1. květen 2011 v městě Brně.

Klusák zadal svým studentům, posluchačům prvního ročníku studia na katedře dokumentární tvorby FAMU,  filmové cvičení, v rámci kterého jim navrhl, aby zkusili spojit síly. Studenti pojali cvičení jako sekvence jediného příběhu a vytvořili tak jeden delší společný titul - Film jak Brno. Po projekci následuje diskuze s jedním z režisérů.

Promítání dokumentů v filmového festivalu Jeden svět na PřF UK v Praze završí snímek Běloruský sen, který můžete vidět dne 14. března od 18:30. Dokument přináší pohled na totalitní režim prezidenta Lukašenka v Bělorusku. Film má však v sobě i naději a odhodlání, že za svobodu rozhodně stojí bojovat. Během diskuze, která bude následovat po promítání filmu, se o tom s vámi podělí hosté z organizace Svobodné Bělorusko.

Všechny tři projekce se uskuteční od 18,30 hodin ve Velké geologické posluchárně v hlavní budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Albertov 6, Praha 2. Vstupenky je možné si rezervovat na emailové adrese [email protected]. Další informace zde.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy