Ikonický dub z Vykoupení z věznice Shawshank vyvrátil vítr. Fanoušci filmu truchlí

Magazín Magazín
25. 7. 2016 10:54
Jeden z nejslavnějších stromů filmové historie padl za oběť silnému větru. Bílý dub, který v roce 1994 proslavilo drama režiséra Franka Darabonta, teď fanoušci filmu Vykoupení z věznice Shawshank oplakávají.
Vyvrácený strom
Vyvrácený strom | Foto: Mansfield News Journal Repro

Patřil mezi nejikoničtější stromy v historii světové kinematografie, přestože se objevil až na konci slavného filmu Vykoupení z věznice Shawshank.

Bílý dub, který v roce 1994 proslavila filmová adaptace knihy Stehpena Kinga, vyvrátil v pátek 22. července silný vítr. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

„Víme jen, že vítr vyvrátil strom z kořenů,“ komentovala situaci stroze Jodie Snavelyová, zástupkyně parku v městě Mansfield ve státě Ohio.

Půlku stromu přitom před pěti lety zničil během letní bouřky úder blesku. Lidé tehdy na sociálních sítích sdíleli fotky dubu a vzpomínali, jak moc pro ně filmový symbol znamená.

„Je to očividně smutná zpráva pro fanoušky filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Ale pořád se na strom můžou přijít podívat, dokud tu je,“ dodala Jodie Snavelyová.

Bílý dub se objevuje v závěru filmu, kde poblíž něho najde Red v podání Morgana Freemana dopis a peníze, za které si má koupit lístek a přijet do Mexika za svým starým přítelem z věznice Andym Dufresnem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy