Ikonický dub z Vykoupení z věznice Shawshank vyvrátil vítr. Fanoušci filmu truchlí

Magazín Magazín
25. 7. 2016 10:54
Jeden z nejslavnějších stromů filmové historie padl za oběť silnému větru. Bílý dub, který v roce 1994 proslavilo drama režiséra Franka Darabonta, teď fanoušci filmu Vykoupení z věznice Shawshank oplakávají.
Vyvrácený strom
Vyvrácený strom | Foto: Mansfield News Journal Repro

Patřil mezi nejikoničtější stromy v historii světové kinematografie, přestože se objevil až na konci slavného filmu Vykoupení z věznice Shawshank.

Bílý dub, který v roce 1994 proslavila filmová adaptace knihy Stehpena Kinga, vyvrátil v pátek 22. července silný vítr. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

„Víme jen, že vítr vyvrátil strom z kořenů,“ komentovala situaci stroze Jodie Snavelyová, zástupkyně parku v městě Mansfield ve státě Ohio.

Půlku stromu přitom před pěti lety zničil během letní bouřky úder blesku. Lidé tehdy na sociálních sítích sdíleli fotky dubu a vzpomínali, jak moc pro ně filmový symbol znamená.

„Je to očividně smutná zpráva pro fanoušky filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Ale pořád se na strom můžou přijít podívat, dokud tu je,“ dodala Jodie Snavelyová.

Bílý dub se objevuje v závěru filmu, kde poblíž něho najde Red v podání Morgana Freemana dopis a peníze, za které si má koupit lístek a přijet do Mexika za svým starým přítelem z věznice Andym Dufresnem.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 55 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy