Francouzi vezou Nevěstinec a hlásí Knoflíkovou válku

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 11. 2011 12:06
Začal 14. ročník Festivalu francouzského filmu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Letošní, právě zahájený Festival francouzského filmu má na programu předpremiéry v Česku dosud neuvedených snímků, soutěžní sekci sestavenou podle výběru devíti českých kritiků, tituly z produkce televizní stanice Arte France, hity i snímky připomínající herce Jeana Maraise.

Jeho 14. ročník se koná od čtvrtka do středy 30. listopadu v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Zahrnuje 165 projekcí 37 celovečerních a osm krátkých snímků ve 14 kinosálech.

Přehlídku odstartoval v Lucerně film Milovaní režiséra Christopha Honorého, který se natáčel v Paříži, Londýně a v Praze. Vedle Catherine Deneuve a její dcery Chiary Mastroianni si tu roli stárnoucího otce zahrál Miloš Forman. Koproducentem byla společnost Negativ, ve vedlejších rolích se objeví Pavel Liška, Zuzana Kronerová a Zuzana Onufráková. Do českých kin se snímek, který byl uvedený na závěr festivalu v Cannes, dostane od 1. prosince.

Milovaní
Milovaní | Foto: Aktuálně.cz

Předpremiérou je rovněž Knoflíková válka Christopha Barratiera navazující na slavnou filmovou adaptaci Yvese Roberta z roku 1962, nebo akční snímek Přepadení o únosu letadla Air France v roce 1994, který natočil Julien Leclercq.

Zvláštní uvedení je věnováno snímku A válka je tady režisérky Valérie Donzelliové. Příběh boje mladých rodičů za záchranu syna je inspirován autobiografií režisérky a jejího partnera Jérémiho Elkaima, kteří také ztvárnili hlavní role. Film měl úspěch v Torontu a reprezentuje Francii v letošním klání o Oscara.

Výběr české kritiky zahrnuje snímky nezakoupené do české distribuce. Publikum svým hlasováním během festivalu rozhodne, který z nich získá Cenu diváků. Večer krátkých filmů letos nabízí průřez současnou francouzskou kinematografií krátkých filmů i krátkometrážní film Bertranda Bonella.

Sekce Filmové hity obsahuje například Tři mušketýry, Trierovu Melancholii, Wendersův dokument Pina, klasické filmy Velká láska Pierra Étaixe a Dvojí život Veroniky Krzysztofa Kieslowského. Osobnost Jeana Maraise připomíná Věčný návrat z roku 1943 a o sedm let mladší Cocteauův Orfeus.

Knoflíková válka
Knoflíková válka | Foto: Aktuálně.cz

Nová sekce Výběr z Arte přestavuje pět filmů z let 2009 – 2011, které vznikly v produkci televizní stanice Arte France. Jedná se o tři celovečerní snímky i dva nové filmy mladé režisérky Mii Hansen-Løve.

Na závěr festivalu bude uveden film Nevěstinec za účasti režiséra Bertranda Bonella, který se představil v hlavní soutěži canneského festivalu. Je inspirován sociologickou studií o "domech lásky" v Paříži na sklonku 19. století a v českých kinech se objeví rovněž od 1. prosince.

Mezi hosty přehlídky, jejímiž pořadateli jsou francouzské velvyslanectví, společnost Unifrance, Francouzský institut a Francouzské aliance v České republice, jsou i režiséři Anne Villacequeová a Julien Leclercq. Filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky, výjimečně s českým dabingem.

Vstupné činí 89 korun, bližší informace k programu najdete na adrese www.festivalff.cz.

Doprovodný program od začátku listopadu zahrnuje výstavu Plantu kreslí svět. Výstava v pasáži Lucerna představuje práce francouzského karikaturisty, který přes třicet let publikuje své kreslené komentáře ke světovým událostem na titulní straně deníku Le Monde. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Odkládají se premiéry filmů Mulan, Black Widow nebo Indiana Jonese

Walt Disney Company kvůli epidemii koronaviru odložila premiéru filmu Mulan na červenec, superhrdinka Black Widow hraná Scarlett Johanssonovou do kin zamíří až v listopadu. Nové dobrodružství Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli nabere zpoždění na červenec 2022. Film o superhrdinech Eternals bude mít premiéru v únoru 2021, další Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v listopadu 2021 a nový Thor s Chrisem Hemsworthem a Natalií Portmanovou až v únoru 2022. Rodinný snímek Artemis Fowl, který natočil Kenneth Branagh, do kin nezamíří vůbec, distribuován bude pouze přes streamovací platformu Disney+. Přizpůsobují se i další studia. Paramount uvede nový film o animovaném Spongebobovi 31. července, Warner Bros. svou superhrdinskou story Wonder Woman 1984 pustí do kin 14. srpna.

Zdroj: Reuters
před 18 minutami

Ministerstvo průmyslu chce obnovit Národní ekonomickou radu, pomohla by řešit dopady pandemie

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Vyplývá to z materiálu, která má ČTK k dispozici. Pravděpodobně by ho měla toto pondělí projednat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy