Filmař Jan Němec převzal Cenu Vladislava Vančury

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 1. 2012 20:37
FITES dal Trilobity Švankmajerovi či Liové

Beroun - Za přínos české a světové kinematografii v oblasti hrané, dokumentární a experimentální tvorby udělil Český filmový a televizní svaz FITES Cenu Vladislava Vančury režiséru Janu Němcovi. Stalo se tak v sobotu v Berouně v rámci vyhlašování výročních cen Trilobit. Jedno z dalších ocenění bylo uděleno Václavu Havlovi in memoriam.

Loni v létě oslavil Němec pětasedmdesátiny. Jeho kariéru přerušila normalizace, v roce 1974 emigroval do Německa a pak do USA. Po návratu těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky. Průlom přišel snímkem Noční hovory s matkou v roce 2000, na který navázal filmy Krajina mého srdce, Toyen a Heart Beat 3D. Němec získal řadu cen, medaili Za zásluhy mu udělil v roce 2002 prezident Václav Havel.

Právě ten byl vyznamenán in memoriam, když mu porota v čele s dokumentaristkou Olgou Sommerovou udělila Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci divadelní hry Odcházení. Ocenila "důsledné dodržení karnevalové poetiky v této hořce groteskní výpovědi o světě moci i důkaz, že absurdita zůstává realitou dneška". Cenu převzala Dagmar Havlová a vyjádřila přesvědčení, že snímek docení další generace.

Foto: Ondřej Besperát

Předány byly také tři ocenění nesoucí v názvu exprezidentovo jméno. FITES jimi upozornil na díla s přínosem občanské společnosti. Prvními držiteli jsou tvůrci televizních cyklů Nedej se a Přidej se. Dramaturg Pavel Bezouška a dokumentaristky Soňa Göblová a Zdeňka Jelenová podle poroty "naplňují veřejnou službu v kritické reflexi ekologických problémů s přesahem do celospolečenských a politických témat".

Porota udělila i mimořádnou cenu Pavlu Rajčanovi za badatelskou a kurátorskou práci při vybudování kolekce 60 000 filmových plakátů a uspořádání stovky výstav v Česku i ve světě.

Na ceremoniálu bylo uděleno pět cen Trilobit. Filmař Jan Švankmajer ji získal za obrazotvornost, podvratný humor a invenci, s nímž film Přežít svůj život nahlíží do lidské psychiky a stírá hranice mezi realitou a snem. "Za nesentimentální reflexi umělce, který v dokumentu I am Like a Tiger vlastní tvorbou statečně bojuje se smrtí", byl oceněn Tomáš Škrdlant.

Miloš Zvěřina převzal Trilobita za originální zpracování tématu holokaustu prostřednictvím animace dětských kreseb ve filmu Helga L-520 a Martin Mareček za autentické vylíčení netradiční humanitární pomoci v Africe v dokumentu Pod sluncem tma.

Oceněna byla i Zuzana Liová za režijně, herecky a scenáristicky čisté pojetí filmu Dům. Tento její snímek byl v lednu oceněn v Palm Springs a v Terstu. "Nyní bude uveden na festivalu v Göteborgu a na dvou amerických přehlídkách. Dá se říci, že se stále někdo hlásí a náš snímek chce," říká Liová.

"Už v roce 1968 jsem dostal Trilobita s Ester Krumbachovou za Démanty noci a Mučedníky lásky," řekl Němec, který si ceny Vladislava Vančury nesmírně váží. Ocenění před ním převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Krejčík, Jiří Hubač, Věra Chytilová a Arnošt Lustig.

Také Švankmajer se svým filmem Přežít svůj život hodně cestuje. "Ten film se promítá na festival a retrospektivách po celém světě. Teď jsem byl ve Španělsku a předtím v Japonsku. Zájem o něj je, ale finance z něj neplynou. Ideální by bylo, kdyby vydělal na další film, ale to se bohužel žádnému mému snímku nepodařilo," dodal Švankmajer.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy