Festival íránského filmu zahajuje předprodej vstupenek

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 1. 2012 11:21
1. ročník se koná od 12. do 15. ledna ve Světozoru
Foto: Aktuálně.cz

Praha - První akcí se zahraničním filmem v Praze bude od 12. do 15. ledna v kině Světozor přehlídka současné íránské kinematografie. První ročník Festivalu íránských filmů fanouškům nabídne během šestnácti projekcí vybrané snímky z tvorby, která v posledních letech získává uznání na Berlinale, v Benátkách, v Moskvě i v Cannes.

Festival představí díla celosvětově uznávaných režisérů a režisérek, jako jsou Seyyed Reza Mir-Karimi, Abbas Kiarostamí, Kambuzia Partovi, Asghar Farhadi, Rakhshan Bani-Etemad nebo dokumentaristů jako Pirooz Kalantari či Kamran Shirdel.

Nejúspěšnější íránský film poslední doby, Rozchod Nadera a Simin scenáristy a režiséra Asghara Farhádího, festival zahájí a od půlky února pak bude uveden v české distribuci. Snímek, který mělo možnost zhlédnout již publikum v Karlových Varech, byl oceněn Zlatým medvědem za nejlepší film a Stříbrným medvědem v kategorii nejlepší herečka na letošním Berlinale.

Rozchod Nadera a Simin
Rozchod Nadera a Simin | Foto: Aktuálně.cz

Letos získal i další významné trofeje například v San Sebastianu, Londýně, Sydney, Melbourne, New Yorku, Oslu a Jerevanu. Snímek je oficiálním íránským kandidátem na nejlepší zahraniční film v rámci Oscarů.

Ženy v íránské kinematografii

Hlavní dějovou osu snímku Rozchod Nadera a Simin tvoří příběh manželského páru, který je vystaven těžkému rozhodnutí: odstěhovat se do jiné země a zajistit tak lepší život své jediné dceři Termeh, nebo zůstat v Íránu a starat se o Naderova otce, který je postižen Alzheimerovou chorobou? Rozchod manželů zapadá do dramaturgické skladby přehlídky, jež klade důraz na tematiku žen v íránské kinematografii, na život a dění v Teheránu a na tvorbu mladé talentované generace.

Esejisticky či sociologicky pojaté snímky, které určují tato témata, budou promítnuty ve třech programových sekcích festivalu: Hraný film, Teherán a Sekce krátkých filmů.

Je to prosté
Je to prosté | Foto: Aktuálně.cz

Sekce Hraný film v duchu stěžejní myšlenky Ženy v íránské kinematografii nabídne několik íránských celovečerních snímků, jež propojují ženy coby hlavní hrdinky, anebo ženy-režisérky. Dokumentární sekce Teherán a Sekce krátkých filmů pak přinesou nejaktuálnější a nejdiskutovanější témata v íránské společnosti; nevyhýbají se drogové závislosti, náboženské tradici nebo sociálním problémům.

Další celovečerní snímek v sekci Hraný film režiséra Seyyed Reza Mir-Karimi s názvem Je to prosté vypráví příběh oddané matky dvou dětí, jež nenachází naplnění v manželství. Postupně v ní klíčí pocit, že musí svůj život od základu změnit. Co však toto rozhodnutí skutečně obnáší, si uvědomuje až v okamžiku, kdy na ni čeká poslední zásadní krok.

Formálně poutavě natočený snímek Šírin světově uznávaného filmaře Abbase Kiarostamiho se skládá z  detailních záběrů publika v kině. Prostřednictvím širokého spektra emocí, zrcadlících se na tvářích žen, které sledují na plátně film, přibližuje Kiarostami klasický perský milostný epos z 12. století Chusrev a Šírin. V mytickém příběhu se nabízejí silné motivy ženského sebeobětování, lásky, touhy, zklamání i zrady.

Film Mahi a Heiran je dalším snímkem odehrávajícím se v době íránsko-iráckého konfliktu. Ústřední postavou je mladá venkovská dívka, která se zamiluje do afghánského imigranta. Prostřednictvím dokumentárních záběrů ilegálních přistěhovalců a reality uprchlických táborů film ukazuje pošlapávání lidských práv Afghánců, jejichž situaci dokreslují i pohnuté osudy filmových hrdinů. Líčení nadějí, které rodiče vkládají do svých dětí, a jejich obav i zklamání je vyprávěno jazykem srozumitelným divákům po celém světě.

Drogy a náboženská tradice

Šírin
Šírin | Foto: Aktuálně.cz

Zajímavá režisérka a scenáristka Rakhshan Bani-Etemad je na Festivalu íránských filmů zastoupena hned dvěma snímky. Po Gilane, příběhu odehrávajícím se ve válečném prostředí, jde o snímek Feťačka. Vypráví o životě dívky Sáry, která by se měla brzy provdat za svého snoubence, jenž se zanedlouho vrátí ze studijního pobytu v Torontu.

Rozhodně však nepůsobí jako romantická nevěsta; dny a noci ji zaměstnává snaha obstarat svou pravou lásku - heroin. Když Sáru málem zatknou při policejní razii v obchodním domě, dojde její matce trpělivost a odveze ji na odvykací kliniku s neortodoxními metodami.

Sekci Hraný film s ženskou tématikou pak uzavírá jeden z počinů režisérky Manijeh Hekmat nazvaný Tři ženy. Snímek zkoumá íránské tradice a jejich roli v současné společnosti. Zachycuje generační konflikty v příběhu ženy, která pátrá po své ztracené matce a dceři. Během této cesty nelézá i cestu k sobě samé a tím i příčinu celoživotního osamění. Tři ženy tak nabízí komplexní pohled na íránskou společnost zachycující rozmanitost mezi sociálními vrstvami.

Podle dramaturgů festivalu má program festivalu přispět k lepšímu porozumění íránské společnosti. V mezinárodním kontextu tak může pomoci vyjasnit mnohé otazníky v pohledu na íránskou společnost jako takovou.  

Více informací o programu festivalu a předprodeji vstupenek naleznete na www.iranianfilmfestival.cz nebo www.kinosvetozor.cz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy