Febiofest vyhrál estonský film. Kristiána má A bude hůř

Kamil Fila Kamil Fila
4. 4. 2008 19:15
Debutující filmařka musela překonat mnoho překážek
film Magnus
film Magnus | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fero Fenič se prý pořádání soutěže na Febiofestu několik let bránil. Přehlídka si ale žije svým vlastním životem a pořád se vyvíjí. Sítem letos prošly všechny přihlášené filmy, které splnily základní podmínky: má jít o evropský, v Česku nepremiérovaný a jinde neoceněný snímek.

Hlavní programová dramaturgyně Hana Cielová dokonce prohlásila, že soutěž dopadla lépe, než očekávala. A příští rok zůstane zachována; existuje už ostatně i stínová porota.

Ta letošní, třiatřicetičlenná v čele s architektem Janem Kaplickým, ocenila hlavní cenou estonský snímek Magnus debutující režisérky Kadri Kousaarové.

režisérka Kadri Kousaar
režisérka Kadri Kousaar | Foto: Aktuálně.cz

"Přirozeně zakomponovaná nadsázka a vtipně vypointované scény zprostředkovaly silné poselství o tom, že vyzrálost osoby není vždy determinována věkem a životními zkušenostmi," říká o vítězi jeden z členů poroty, vedoucí nakladatelství NG Ivan Hartmann.

Film pojednává o chlapci, který se jednou pokusí o sebevraždu kvůli tomu, že trpí plicní chorobou, a přestože se vyléčí, následují další. Otec chlapce teprve tehdy pochopí, že by se mu měl víc věnovat a naučit ho najít důvod, proč dál žít.

Námět pochází ze skutečného života herce hrajícího otce. Ten pochopil své obsazení jako příležitost najít s odstupem rozřešení pro své rodičovské selhání.

Magnus je údajně první estonský nezávislý film a zároveň po mnoha letech jediný estonský film, jenž byl vybrán na přehlídku do festivalu v Cannes. Dosud obrazil okolo 20 festivalů včetně prestižního Rotterdamu či asijského obřího Pusanu.

Magnus
Magnus | Foto: Aktuálně.cz

Rozpočet snímku byl pouhých 50 tisíc dolarů, které režisérce a spisovatelce poskytl její anglický přítel; měl prý podobné dětství jako hlavní hrdina a nepřál si, aby se z filmu pod americkými producentskými křídly stala sentimentální limonáda s happy endem.

Půvabná mladá režisérka se bála technické stránky natáčení, s níž neměla zkušenosti. Její jediné praktické seznámení s filmem byla nedávná herecká příležitost ve filmu onoho přítele,  producenta z Anglie.

Ke svému stylu vyprávění Kadri Kousaarová dodala, že jako žena se nesoustřeďuje na popisné, násilné a sexuální detaily, zajímá ji spíš to, co se děje uvnitř postav.

V Estonsku dosud nebyl film uveden, protože se okolo něj točí soudní pře. Jeden muž (nikoli ovšem onen herec!) se totiž domnívá, že film je o něm a zasahuje mu do soukromí. Rozhodnutí by mělo přijít do dvou týdnů.

U nás dosud nebyl nalezen distributor. Fenič se obává, že by "musel být odvážný, aby tak těžký film u nás uvedl" -  na druhou stranu vyjádřil optimismus, že při slavnostním promítání přijde na projekci několik zástupců zdejších distribučních firem a snad se záhy rozjedou jednání.

S Febiofestem je rovněž spojeno hlasování českých filmových kritiků o nejlepších českých filmech uplynulého roku.

Letos cenu Kristián za hraný film získala adaptace undergroundového románu Jana Pelce a bude hůř od režiséra Petra Nikolaeva. Jen o jeden hlas méně získaly Tajnosti Alice Nellis, které bodovaly nedávno na Českých lvech. Třetí skončily na Českých lvech zcela opomenuté Pusinky Karin Babinské.

U animovaných filmů jednoznačně o osmnáct hlasů vyhrálo Jedné noci v jednom městě od Jana Baleje, které má dva České lvy. Druhý byl Jiří Barta s Domečku, vař, třetí Cyril Podolský s Krysáky.

Mezi dokumenty vyhrál Jan Šikl s cyklem Soukromé století. O dva hlasy méně měly Zapomenuté transporty od Lukáše Přibyla, třetí skončila Lucie Králová se Ztracenou dovolenou.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy