Eragon bojuje především s rozpaky

Jan Pomuk Štěpánek
15. 12. 2006 9:00
Recenze - Jen co Eragon po rozpačitém rozjezdu chytne dech, zase ho ztratí. Vyzyvatel Pána prstenů nesahá hobitům ani po zablácené kotníky.  Uvnitř: GALERIE
Foto: Bonton Film

Nemá smysl jitřit kritickou mysl rozumováním nad šablonovitými postavičkami ani předvídatelným dějem, má tu jít v první řadě o zábavu. Jenže ani té se Eragonovi nedostává. K vysněné metě Pána prstenů nebo alespoň Letopisů Narnie mu chybí šmrnc, nadhled, rozvaha - a trocha originality.

Že Eragon víc než cokoliv jiného připomíná lékárnicky namíchané dávky ze všech fantasy hitů, se už spekulovalo dost. Ale až po shlédnutí filmu se diváka zmocní pocit, že je to spíše na škodu než sázka na jistotu.

Jistě, jde o pohádku s jasně rozlišeným dobrem a zlem a příběhem, který se pouští na cestu po milionkrát prošlapané cestě. Ale i divák nepoučený fantasy hlouběji než shlédnutím Pána prstenů brzy odtuší, kam se bude děj ubírat a jaké motivy ještě vytáhnou tvůrci z rukávu.

Je tu chudý chlapec, který je znenadání nucen čelit osudovým výzvám. Ne menším než překročit vlastní stín, proměnit se v muže, objevit v sobě magické síly, pojmout za ženu charismatickou zrzku a zachránit svět.

Foto: Bonton Film

 

První hodinu se příběh pozvolna rozjíždí. Ne že by se toho nedělo dost, debutující režisér Stefen Fangmeier je schopen na maličkém prostoru rozehrát velké množství motivů; jenže vyprávění zpomaluje a rozmělňuje zbytečně atmosférotvornými záběry. A o co víc času věnuje emočním krasomalbám, o to zbrkleji pak odvypráví zásadní dějové zlomy.

Eragon tápe v podivném paradoxu. Na jednu stranu děj spěchá kupředu závratnou rychlostí, na stranu druhou ztrácí čas i polopatickými deklamacemi. Když navíc dospěchá do konce, následuje smutné zjištění, že vlastně nebylo kam spěchat.

Přesto se děj se neodvíjí nutně na základě logických návazností, ale jak se tvůrcům hodí. Že se třeba Eragon naučí ovládat kouzla de facto z ničeho nic, je asi nutno brát jako nepříliš dobře vyargumentovaný fakt.

Divák by Eragonovi nakonec všechny ty nedostatky prominul, jen kdyby ho film dokázal čapnout za vlasy, překvapoval, bavil, kdyby udělal cokoliv nad to,  že rutinérsky vyplnil šablonky.

I marketingový předvánoční kobercový nálet určitě z velké části rozmělní pocit, že ve filmu toho není moc k vidění. Všeho všudy jedna větší bitva, které by Peter Jackson v Pánu prstenů přisoudil roli epizodní šarvátky.

Foto: Bonton Film

A jen jeden jediný dračí souboj. Sice velmi působivý -  ale být tu minimálně o jeden víc, šlo by aspoň o bezelstnou, nicméně ryzí zábavu.

Eragon jasně ukazuje, že nestačí mechanicky pospojovat osvědčené motivy a povrchně jimi prosvištět spíš pro formu než obsah. A tak Eragonovi v zásadě nic důležitého nechybí, přesto se nezmůže na víc než ušmudlanější průměr.

Zlosyn se může tvářit sebedémoničtěji, ale když v závěrečném souboji podlehne příliš rychle, veškerá doposud budovaná image je nanic. A tak je to s celým filmem. Tváří se jako něco, co není, a když se v závěru konečně rozpoutá trochu strhující akce, film končí. Tvůrci Eragona hrají tak vychytralou hru, že přelstili i sami sebe a svou soudnost.

První díl svým koncem naznačuje, že se v  pokračování divákům dostane hlouběji rozvinutého vztahu mezi Eragonem a Aryou; zatím působí spíš jako matka se synem než potencionální milenci. A že snad dojde i k fatálními souboji s hrůzovládcem Galbatorixem.

Je možné, že teprve druhý díl dá dostatek prostoru a času rozehrát slibně se rozvíjející a ve chvatu opouštěné motivy. Možná je udýchaný start nejistým vykročením do předsíně velkolepé ságy.

Otázkou ovšem zůstává, bude-li druhý díl ještě někoho zajímat. Nebo jinak: Má i Disney v rozpočtu tolik peněz, aby jimi přehlušil fakt, že císař je nahý?

Eragon, USA 2006. Scénář  Peter Buchman, Lawrence Konner, Mark Rosenthal, režie  Stefen Fangmeier, hrají Edward Speleers, Jeremy Irons, John Malkovich, Sienna Guilloryová, Robert Carlyle. Distribuce Bontonfilm , 115 minut.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy