Dospívající Alenka v říši 3D divů bude asi trochu sjetá

Kamil Fila Kamil Fila
23. 7. 2009 17:34
Tim Burton dokončuje adaptaci literární klasiky
Foto: Disney

Los Angeles, San Diego - Pro hollywoodská studia momentálně neexistuje prestižnější akce než právě probíhající Comic-Con v San Diegu. Všichni tu chtějí prezentovat své největší budoucí hity, promítají tu první ukázky a pořádávají setkání fanoušků s tvůrci.

Jednou z atrakcí se stalo i první velké představení nové verze Alenky v říši divů, kterou režíruje Tim Burton - proslavený dvěma díly Batmana, Ospalou dírou či Karlíkem a továrnou na čokoládu.

Čtyřicetidenní natáčení proběhlo už loni v září a říjnu a snímek má globální premiéru chystanou až na březen 2010, ale už teď se zde prezentovala první upoutávka, respektive krátké vnadidlo a dráždidlo - teaser.

Sám Burton, zdá se podle něj, nedovede už ve své klasické podobě tolik překvapit (předloňský Krvavý holič Sweeney Todd byl přece jen úkrokem stranou). Ukázka z Alenky nabízí předvídatelnou směsku roztomile úchylných podivností, na něž jsme u něj zvyklí více než dvacet let.

Jde taky už o sedmou Burtonovu spolupráci s Johnnym Deppem a šestou spolupráci s jeho  současnou manželkou Helenou Bonham Carterovou.

Od dob Velké ryby se režisér soustředí více na rodinné podívané a děti už straší jen jemně a hlavně barevně. Hlavní změnou bude tentokrát 3D formát: Burtonona Alice in Wonderland je první film natáčený na kamera DALSA Evolution.

Foto: Disney

Výsledné dílo bude mixem hrané akce, motion capturingu (a la Polární Express, Beowulf či Glum z Pána prstenů) a kompletně počítačově generované animace.

Burtona ostatně animované filmy v poslední době hodně baví. Kromě Mrtvé nevěsty, která měla premiéru v roce 2005, je producentem postapokalyptického animáku režiséra Shana Ackera s prostým číslovkovým názvem 9, navíc sám hodlá převést do celovečerní podoby svůj starý kraťas Frankenweenie.

3D verzi obdrží i animovaný hororový muzikál Nightmare Before Christmas (Ukradené Vánoce), který Burton produkoval.

A co čekat od nové Alenky? Vlastně to, že bude fakticky nová. Burton a jeho spoluscenársitka Linda Woolvertonová (disneyovská Kráska a zvíře, Lví král) přichází s originálním příběhem, který se odehrává až po událostech, které líčí obě Carrollovy knížky.

Foto: Disney

Alence bude už sedmnáct, trpí ztrátou paměti a připadá si, že naprosto nezapadá do tehdejší viktoriánské společnosti. Poté, co se opět propadne králičí norou, poznává staré známé. A vlastně i sama sebe. V příběhu se každopádně objeví i postavy, které u Carrolla nejsou.

Hereckým objevem filmu má být devatenáctiletá Mia Wasikowska, jež ztvárnila Alenku. Porazila i původně uvažované kandidátky, Dakotu Blue Richardsovou a Lindsay Lohanovou a je z ní nadšený nejen Burton, ale producent Richard D. Zanuck, který o ní říká: „Je na ní něco skutečného, upřímného a srdečného. Není to typická hollywoodská hvězdička."

Burtonův vztah k předchozím mnoha alenkovským filmům je přitom mírně odměřený. Podle něj žádný z nich nedokázal mít soudržný příběh a osobně na něj neměl - na rozdíl od knihy - žádný dopad.

Dětský divák je pak vždy jen pozorovatelem, ale není do onoho cizího světa dostatečně vztažen. Sám prý hodlá takový vtahující film natočit a  dodat všem postavám nějakou základní uvěřitelnou psychologii.

Foto: Disney

Každopádně skvěle vypadá obsazení rolí. Kromě zmíněného Deppa a Bonham Carterové tu hraje Anne Hathawayová (Bílá Královna), Stephen Fry (Kočka Šklíba) - oba v ještě poznatelné podobě.

Digitálně upraveni budou, případně jenom hlas poskytnou  Michael Sheen (Bílý králík), Alan Rickman (Stonožka) a Christopher Lee (Žvahlav/Tlachapoud).

Hudbu skládá dvorní Burtonův spolupracovník Danny Elfman.

U Disneyho se teď jen můžou trošku bát, zda nová Alenka nebude působit přece jenom moc psychedelicky - jak aspoň naznačují některé snímky. Už stará animovaná verze z roku 1951 obsahovala pasáže, které se kdysi o dekádu později hodně líbily sjetým hippíkům, ale nikoli cenzorům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy