Das Filmfest uvede Barbaru, německého zájemce o Oscara

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 10. 2012 21:23
Čtyřdenní festival německých filmů se koná v Praze a Brně
Nina Hoss, představitelka hlavní role ve filmu Barbara
Nina Hoss, představitelka hlavní role ve filmu Barbara | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Das Filmfest letos návštěvníkům nabídne osobní setkání s čerstvým držitelem Stříbrného medvěda z Berlinale 2012 Christianem Petzoldem a promítne jeho na Oscara nominovaný snímek Barbara. Diváci se mohou od 17. října setkat ale i s dalšími režisérskými osobnostmi hraného i dokumentárního filmu jako jsou Peter Payer, Marie Müller či Katarina Peters.

Čtyřdenní festival německy mluvených filmů Das Filmfest se koná v Praze a Brně a nabídne před dvě desítky hraných a dokumentárních filmů.

Festival zahájí drama Co zbývá

Slavnostní zahájení festivalu Das Filmfest patří filmu německého režiséra Hanse-Christiana Schmida Co zbývá (Was bleibt). Do Prahy přijede představitelka hlavní ženské role Corinna Harfouch, jež je jednou z nejvýraznějších německých hereček silné generace berlínského divadla Deutsches Theater. Snímek byl uveden v soutěži na letošním Berlinale a získal hlavní cenu na Filmkunstfest Mecklenburg-Vorpommern. Herečku mohou tuzemští diváci mohli znát i coby představitelku Boženy Němcové ve filmu A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu.

Program zpestří i koncert hudebního experimentátora Hauschky a přítomnost protagonistů dokumentárního filmu This Ain't California o skateboardové komunitě v Berlíně na sklonku osmdesátých let.

Režisér Christian Petzold osobně představí drama Barbara
Režisér Christian Petzold osobně představí drama Barbara | Foto: Aktuálně.cz

Držitel Stříbrného medvěda osobně

Režisér ChristianaPetzold letos nadchl porotu Berlinale komorním snímkem Barbara, který se vrací do doby těsně před pádem Berlínské zdi. A právě tento film, za který si vysloužil Stříbrného medvěda a je kandidátem v soutěži o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený celovečerní film, osobně uvede v kině Lucerna.

„Setkání s tímto mistrem perfektně inscenovaných, zádumčivých studií německé duše bude jistě patřit k vrcholným zážitkům festivalu", neskrývá své nadšení Simona Kopřivová z přípravného týmu Das Filmfestu.

Díky festivalu se mohlo tuzemské publikum setkat s Petzoldovými předchozími snímky Jerichow a Yella. Hlavní roli ve filmu Barbara ztvárnila Petzoldova oblíbená herečka Nina Hoss.

Das Filmfest, který každoročně na plátna českých kin přináší aktuální hrané i dokumentární filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska, bude probíhat v pražských kinech Lucerna a Atlas a brněnském kině Art. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze.

Více informací lze najít na stránkách festivalu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy