Coelhův slavný Alchymista doputuje na filmové plátno

him
20. 5. 2008 11:15
Adaptaci bude režírovat Morpheus z Matrixu

Cannes - V Cannes se neukazují jen hotové velkofilmy jako Indiana Jones, ale oznamují i adepti na titul komerčně úspěšných snímků. Studio bratří Weinsteinů tak na nejslavnějším festivalu potvrdilo, že pod jejich dohledem vznikne snímek Alchymista podle slavného románu Brazilce Paula Coelha.

"Ta kniha je jednoduchá a spirituální. A scénář to bude plně reflektovat," citovaly agentury Harveyho Weinsteina, který do projektu se svým bratrem Bobem hodlá investovat přes šedesát milionů dolarů. Už prý četl hodně scénářů na její adaptaci, ale doteď ho všechny jen rozčílily.

"Jsem rád, že Alchymista bude zfilmován tak, jak si představuji. Doufám, že jednoduchost a duše mé práce zůstane zachována," vzkázal autorům v citovaném prohlášení na oplátku sám Coelho.

Foto: Archiv

Hlavní figurou při natáčení bude šestačtyřicetiletý herec Laurence Fishburne. Morpheus z Matrixu si v Alchymistovi  nejen zahraje, ale bude i režisérem, spoluproducentem a spoluautorem scénáře. "Jsem nejšťastnější muž na této planetě," vzkázal ve videopozdravu herec.

"Tohle je unikátní projekt a teď má i tým, který zajistí, že jeho cestě na plátno bude věnována péče, jakou si zaslouží," řekl Fishburne v narážce na to, že Harvey Weinstein kvůli němu načas opustí vedení studií a snímek si vezme osobně pod svá křídla.

To samé už udělal u oscarového Zamilovaného Shakespeara a vyplatilo se. I s natáčením podle knih má zkušenosti, na plátno přivedl tak úspěšné adaptace, jako je Talentovaný pan Ripley a Anglický pacient. Na kontě má i Dobrého Willa Huntinga nebo Chicago.

Tady to všechno začalo...
Tady to všechno začalo... | Foto: Archiv

Už brzy vyrazí autoři do Španělska a Latinské Ameriky, aby našli představitele hlavního hrdiny. Producenti by rádi obsadili i španělskou hvězdu Penélope Cruzovou, která právě v Cannes o víkendu uvedla nový film Woodyho Allena.

Podle Weinsteinů se vyjednává ještě s dalším autorem, který má na poličce Oscara za scénář. Natáčet by se mělo začít ještě letos na různých místech v Evropě, v severní Africe i na Blízkém Východě.

Filmaři tu navštíví Jordánsko nebo saúdskoarabské město Abú Dhabí a výsledný snímek se má podle Weinsteina stát mostem do této oblasti. Producent už prý vyjednává s potenciálními distributory filmu, který si má světové publikum získat "kombinací spirituální pouti, mládí, lásky a akce".

Coelho vydělává Argu na podstatnější tituly
Coelho vydělává Argu na podstatnější tituly | Foto: Archiv
Čtěte také: Nový Coelho: prázdnota a prázdnota

Alchymista vyšel poprvé před dvaceti lety, je to druhá a doposud nejúspěšnější kniha chrliče bestsellerů Coelha; prodalo se jí už na 30 milionů kopií. Jeho příběh je bájí o pastýři, který hledá poklad - a najde ho pochopitelně v sobě, když se naučí naslouchat svému srdci a znamením, jež mu dává život.

Někdejší textař Coelho si prý podobné satori prožil v roce 1986 při pouti do Santiaga de Compostela. A od té doby o tom píše knihy, které dobývají bestsellerové žebříčky včetně Česka.

Coelhovi se bezesporu podařilo vyhmátnout rozpolcenost moderní doby, kdy "diktát úspěchu" odrazuje mnoho lidí od cesty za "opravdovými" sny. A jeho fanoušci by přísahali, že četba těch knih jim změnila život.

Coelhovi odpůrci sice přiznávají, že jeho beletristická kázání mohou mít jisté psychohygienické účinky, ale odmítají, že by autor někam posouval možnosti literatury. Chrlí další a další knihy, jejichž motivy se opakují a úroveň klesá.

Cynici v něm vidí rovnou prodejce newageově instantního duchovna, který dobře dokumentuje další rozpor moderní civilizace: že na "touze po harmonii" se dnes dá velmi dobře vydělat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy