Annie Leibovitz žije objektivem

tur
5. 9. 2008 9:25
Dokument o proslulé fotografce vstupuje do českých kin
Foto: Annie Leibovitz

Praha - Už nyní je jasné, že jednou bude považována za jednu z nejdůležitějších portrétních fotografek této éry. Annie Leibovitz se povedlo proniknout do světa těch nejlesklejších časopisů s rukopisem, který sice je na pomezí vizuálního vtipu, ale portrétovaným vždy lichotí.

A nemálo na tom, její fotografie byly vždy očekávané události, které velice často provázely skandály nebo kontroverze; ale nikdy ne tak velké, aby to jí samotné zlomilo vaz.

Dokázala být šikovně vždy o maličko napřed. Nikdy ne příliš, aby nepřestala být srozumitelná nebo efektní pro Vanity Fair nebo Vogue, ale vždy dost na to, aby se dalo poznat, že je první.

V tomto duchu ji zachycuje i dokument Život objektivem, který právě vstupuje do českých kin. V pravém slova smyslu ale nejde o film, jenž by byl natočen přímo pro kinosály, patří totiž do dlouhodobé série American Masters. Ta běží v americké televizi od roku 1986 a vytváří databázi portrétů významných figur zámořského umění.

Svoji epizodu v ní měli Charlie Chaplin, Andy Warhol, Paul Simon, Leonard Bernstein nebo fotograf Eugene O'Neill.

Režisérkou hodinu a půl dlouhého snímku se stala mladší sestra fotografky Barbara, což z určitého úhlu mohlo posloužit věci, protože Annie Leibovitz je proslulá svou neochotou mluvit o svém soukromí. Ale i tak si uchrání podrobnosti týkající se drogové závislosti v sedmdesátých letech nebo soužití se Susan Sontagovou. 

Film vznikal v zlomové době, kdy fotografka dávala dohromady obří výstavu dvou set fotografií pro Brooklyn Museum. Projekt Annie Leibovitz: A Photographer's Life, 1990 - 2005, k němuž vyšel stejnojmenný katalog, mezi sebou prolíná rovinu vysokorozpočtových komerčních zakázek pro módní magazíny s hluboce intimními snímky její rodiny, dětí i momentky z posledních dní její partnerky Susan Sontagové (zemřela v roce 2004). 

Foto: Annie Leibovitz

Povědomé televizní obličeje se proplétají s podobami těch nejbližších, což vytváří dokonalý mišmaš toho, kdo všechno je vlastně v mediální realitě náš známý. 

Barbara chronologicky - a s televizně encyklopedickou pílí - sleduje kariéru své sestry od prvních kursů fotografie v San Franciscu šedesátých let, kde se záhy připojila k vznikajícímu časopisu Rolling Stone a vytvořila legrační tandem „bouřlivák a tichá holka" s Hunterem S. Thompsonem.

Nechybí ani přestěhování do New Yorku, kdy se Annie Leibovitz poprvé dostala do styku se světem módy a pomalu se přerodila z reportážní fotografky vyznávající přímý styl Roberta Franka v mistryni nákladných a výpravných stylizací, pro kterou není problém zruinovat redakční rozpočet a angažovat na epizodní účinkování slony i dětský pěvecký sbor.

Stala se z ní super hvězda, před jejíž objektiv kdykoli bez ceknutí nastoupí celebrity od Micka Jaggera přes Nicole Kidman a Arnolda Schwarzeneggera po Hillary Clinton a budou snít o svém krásném portrétu. 

Foto: Annie Leibovitz

Ačkoli všechny její fotografie vznikaly takřka s čistými úmysly, málokdy unikla kritice, protože vždycky byla o fous odvážnější, než unesl dobový standard obálek. Projevilo se to nejen letos v dubnu s fotografií patnáctileté Miley Cyrus pro Vanity Fair, kdy nezletilá herečka pózovala s nahými zády.

Ten samý měsíc byla Leibovitz kritizována za obálku Vogue s basketbalistou LeBronem Jamesem a modelkou Gisele Bundchen; ta prý urážela Afroameričany, protože sugerovala ikonickou scénu z filmu King Kong, kdy obří opice uchvátí křehkou Fay Wray.

Svoje si Leibovitz vyslechla už před lety dvakrát s Demi Moore. Jednou ji pro Vanity Fair vyfotila nahou s oblekem namalovaným na jejím těle, podruhé v sedmém měsíci těhotenství. Nutno dodat, že obě fotografie přinesly herečce více publicity než některé její filmy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy