Američtí satani povolili Cohenovi přijít jako Diktátor

Pavel Kroulík
25. 2. 2012 16:20
Komik se chce převtělit do své nové postavy
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Kauza, že pořadatelé oscarového ceremoniálu zakázali vstup Sachovi Baronu Cohenovi, protože se chtěl při příchodu na červeném koberci prezentovat jako jeho postava z filmu Diktátor, se zdá být spíš zmatkem organizátorů - a nebo dokonce domluvenou propagací na nedělní předávání zlatých sošek.

Britský komik na internetu v pátek zveřejnil video, v němž právě coby fiktivní diktátor admirál generál Aladin dští hněv a síru na hlavu organizátorů a vyhrožuje jim. Ve stejnou dobu producent Oscarů Brian Grazer v TV pořadu Extra prohlásil, že jsou potěšeni tím, že se "Cohen objeví na červeném koberci a - předpokládam - že coby Diktátor". Cohen podle něj vystoupí i v rámci ceremoniálu, který se plánuje celé měsíce. Tam už "sám za sebe".

Foto: Aktuálně.cz

Podle médií je možná producent tak zaměstnán přípravou, že ani neví o vzkazu prezidenta akademie Toma Sheraka, aby Cohen nepřišel jako Diktátor, neboť by to byla nedovolená reklama na film, který má vstoupit do kin. A nebo bylo vše dohodnuto - a jak se ukázalo, byl to velmi úspěšný podvůdek. Ostatně Sacha Baron Cohen po sobě zanechává dost často pocit nejasnosti, zda šlo u jeho akcí o skutečnou guerillu, obavy protistrany ze zapšklosti, nedorozumění nebo reklamu.

Svou přítomnost na Oscarech nakonec v pátek pozdě večer potvrdil i sám Cohen v prohlášení zveřejněném na Twitteru. "VÍTĚZSTVÍ JE NAŠE! ...Chci říct, že akademie se vzdala a poslala dvě vstupenky i parkovací lístek! DNESKA OSCAR, ZÍTRA OBAMA!"

Britský komik nejprve na internetu v pátek zveřejnil video, v němž právě coby fiktivní diktátor admirál generál Aladin dští hněv a síru na hlavu organizátorů cen. Obklopený vlastními obrazy v nadživotní velikosti a oblečený do vojenské uniformy s přehršlí řádů a vyznamenání zahajuje projev slovy: "Dobré ráno, velký americký satane!"

A pokračuje: "Jakkoli chválím akademii, že mě zbavila práva svobodného projevu, varuji vás! Jestli nezrušíte své sankce a nevrátíte mi zpátky vstupenky do neděle 12:00, budete čelit nepředstavitelným důsledkům!" Slova odsekává s výhrůžně vztyčeným prstem a uzavírá: "Smrt Západu! Smrt Americe! A hodně štěstí Billymu Crystalovi, je fantastický..."

Zpráva, že pořadatelé ceremoniálu zakázali vstup Cohenovi v uniformě Diktátora, začala kolovat médii v půli týdne. Mluvčí oscarové akademie to oficálně odmítl s tím, že zákaz nepadl. Řekl však, že Cohen by měl sdělit, co hodlá udělat.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Bylo by skvělé mít na oscarové show Sachu Barona Cohena," řekl mluvčí stanici CNN. „Jasně jsme mu ale naznačili, že bychom nebyli rádi, kdyby si uzmul koberec pro propagaci svého filmu. Čekáme, co nám řekne. Míček je na jeho straně hřiště."

Souběžně se objevila zpráva, že Paramountu, který za Diktátorem stojí, telefonovala Kimberley Rouchová, jež má na starosti členství v akademii. Řekla prý, že pokud Cohen nezaručí, že se nebude producírovat v diktátorském převleku, neobdrží vstupenky na ceremoniál.

Foto: archiv

Podobné akce každopádně nejsou pro Cohena ničím novým, vypiloval je k dokonalosti už v případě svých dvou předchozích postav. Na 84. udílení Oscarů by měl herec a komik dorazit se studiem Paramount, v jehož snímku Hugo a jeho velký objev hraje drážního inspektora. Tento první 3D film Martina Scorseseho má letos nejvíc nominací - jedenáct.

Kauzu rozjel Hollywood Reporter. Magazín napsal, že se z kruhů blízkých britskému pošukovi doslechl o tom, že na Oscary plánuje kousek, o jaký se doposud nepokusil. A že na to již komik upozornil Paramount, který stojí i za Diktátorem. Následně "znekopojená akademie" měla vznést dotaz přímo u Cohena.

Čtyřicetiletý komik už se totálně převtělil v anglického bílého gangsta rapera Aliho G, kazachstánského reportéra Borata i homosexuálního moderátora Bruna. Proslul tím, že žije v kůži svých postav dlouhé měsíce a rád se v nich ukazuje na veřejnosti, aby si otestoval svou věrohodnost. Ostatně tímto mystifikačním způsobem vznikají i jeho filmy.

V roce 2006 se coby Borat nechal přitáhnout na filmový v Torontu "venkovankami" na povozu, na němž se vezl i jeho kůň. A o tři roky později se nechal spustit coby Bruno v kostýmu andělíčka během předávání cen MTV a hlavou dolů dopadl do rozkroku Eminema. Rapper ale posléze přiznal, že vše bylo dohodnuté.

Borat
Borat | Foto: Aktuálně.cz

Cohen se ve filmu Diktátor předvádí jako generál Aladin, vládce arabské země ochraňující své poddané proti demokracii. Film odkazující k mistrovskému dílu Charlieho Chaplina je volnou adaptací alegorického románu Zabíba a král od Saddáma Husajna, který byl v Iráku bestsellerem v roce 2000. Do své postavy herec zahrnul i prvky z Muamara Kaddáfího.

Těžko ale odhadnout, zda je tentokrát výsledkem parodická komedie s paralelami k irácké historii i narážkami na současnou politiku, nebo spíš něco na způsob montypythonovských bláznivých historických filmů. Každopádně pod vedením svého stálého režiséra Larryho Charlese jistě hodlá být Cohen brutálně nekorektní.

S Tomem Hopperem, režisérem oscarové Královy řeči, Cohen právě natáčí adaptaci Bídníků, kde hraje Thénardiera. S Quentinem Tarantinem zase filmuje western Django Unchained. Podle dřívějších informací by měl ještě letos ztvárnit hlavní roli v životopisném filmu o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, jemuž je mimořádně fyzicky podobný a má k tomuto partu i vhodný hlasový rozsah.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy