Český žurnál se vydává do zákulisí prezidentské volby

ts
7. 4. 2013 16:13
Česká televize uzavírá cyklus Víta Klusáka a Filipa Remundy
Foto: ČT

Praha - Odvysíláním snímku Spřízněni přímou volbou se v neděli 7. dubna od 20:00 na ČT2 pokračuje unikátní dokumentární projekt Český žurnál autorské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda.

Český žurnál je cyklus, který kromě jiného naznačuje i pozitivní změny v České televizi, která začíná prokazovat větší otevřenost a odvahu. Dovolit poměrně vyhraněným filmařům natočit cyklus, o jehož konkrétní podobě nemají ve chvíli schvalování žádnou detailní představu, by nejspíš za minulého vedení neprošlo.

Foto: ČT

Klusák s Remundou stále zůstávají věrni svému velmi subjektivnímu přístupu, zkoumají důležité události uplynulého roku potměšilým, ale zároveň pokorným způsobem, nezůstávají schováni za kamerou, stávají se účastníky dění.

Zatímco předchozí snímky cyklu v režii Klusáka s Remundou - Život a smrt v Tanvaldu a Svoboda pro Smetanu (ČT jej odvysílá 14. dubna) - se více pohybovaly v prostředí běžných lidí, v prezidentském dílu se pouštějí do mnohem nehostinnějšího terénu, mezi ostřílené politiky, které přítomnost kamer ani všetečné dotazy dokumentaristů nemohou tak snadno rozházet.

Oba tvůrci umí nahlížet za stereotypy, rozrušovat klišé a vyvolávat bouřlivé diskuze. Podaří se jim vyhodit z role i trénované prezidentské kandidáty? Dokáží to, co se doposud nejspíš nikomu nepovedlo, tedy donutit politiky mluvit jako lidi? Přesvědčte se dnes večer sami a zítra večer si přečtěte na Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor se samotnými filmaři. Tentokrát museli na všetečné otázky odpovídat oni.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy