Cenu Revolver Revue získá básník a hudebník Pavel Zajíček

ČTK ČTK
27. 5. 2014 13:33
Ne večeru Revolver Revue v klubu Podnik zahraje Pavel Zajíček s legendární undergroundovou kapelou DG 307.
Pavel Zajíček.
Pavel Zajíček. | Foto: Profimédia

Praha - Cenu Revolver Revue za rok 2013 dostane básník, hudebník a výtvarník Pavel Zajíček, jeden z nejznámějších představitelů českého undergroundu. Cena mu bude předána na večeru Revolver Revue v pátek 6. června v klubu Podnik v bývalé budově Elektrických podniků v Holešovicích.

Na koncertě vystoupí skupiny DG 307, kterou před čtyřiceti lety Zajíček s Mejlou Hlavsou založili, Krch-off band, Garage a další. Uvedeno bude nové číslo Revolver Revue, které obsahuje i koláž textů, fotografií a anketních odpovědí věnovaných laureátovi.

Třiašedesátiletý Zajíček je klíčovou postavou československého undergroundu. S Hlavsou, jinak též kapelníkem The Plastic People Of The Universe, založil roku 1973 experimentální hudební formaci DG 307. Jejich autentická tvorba byla syrová a neučesaná. Velkou měrou k tomu přispívaly právě Zajíčkovy básnické texty.

V 70. letech prošel řadou dělnických profesí, v roce 1976 byl odsouzen v procesu s českým undergroundem a strávil rok ve vězení. Po propuštění podepsal Chartu 77 a pokračoval v tvorbě pro DG 307. Osmdesátá léta prožil v emigraci ve Švédsku a Spojených státech, natrvalo se do Čech vrátil v roce 1995.

...a bude hůř - Pavel Zajíček a Radomil Uhlíř
...a bude hůř - Pavel Zajíček a Radomil Uhlíř | Foto: Produkce filmu

V 90. letech vydal Zajíček s DG 307 alba Uměle ochuceno a Kniha psaná Chaosem. Jeho texty pro kapelu vyšly knižně, stejně jako sbírka poezie Kniha měst. K zatím posledním Zajíčkovým publikačním počinům patří knihy Pohádka se špatným koncem a Všechno je úplně jinak… Mimo to se účastnil i několika výstav a hrál ve snímcích jako Knoflíkáří režiséra Petra Zelenky či …a bude hůř Petra Nikolaeva.

Revolver Revue začala v roce 1985 samizdatově vydávat mladší undergroundová generace. Obsáhlá publikace je vždy výpravnou revue věnovanou literatuře a výtvarnému umění v širších společenských souvislostech.

Svoji cenu udělil časopis se slavným logem vzniklým z fotografie Košířské madony již téměř třem desítkám osobností či skupin. Jsou mezi nimi například muzikant Tony Ducháček, básníci Andrej Stankovič, Zbyněk Hejda, Ivan Martin Jirous a Jana Krejcarová, malíři Pavel Brázda, Viktor Pivovarov a Rudolf Dzurko, fotografové Karel Cudlín a Ondřej Němec či kritička Ludmila Vachtová.

 

Právě se děje

Další zprávy