FOTO: Vynálezce, pastevec, aristokrat s kamerou Carlos Relvas

FOTO: Vynálezce, pastevec, aristokrat s kamerou Carlos Relvas
Portrét mladé ženy. Kolem 1880. Těžko bychom hledali v portrétní fotografii 19. století jiný příklad výtvarně tak svěžích snímků. Carlos Relvas si 
v této královské fotografické disciplíně doslova užívá svobodu svého umění. To, že nebyl nucen se fotografií živit, bylo nejlepším předpokladem pro rozvinutí hravých a důmyslných aranžmá, byť při zachování přísné disciplíny co se technického provedení týče. Portrét dívky s vějířem v klíně a volně si rukou zakrývající část obličeje patří k nejpřekvapivějším záběrům z Relvasova archivu. Tato více psychologická studie než co nejvěrnější zachycení podoby, kde letmý úsměv dívky evokuje čas zábavy a odpočinku, spadá svou povahou spíše do období vrcholné „belle époque“. Přímá interakce portrétované s fotografem pak odkazuje ještě dál za období přelomu 19. a 20. století. (z katalogu k výstavě)
Carlos Relvas a jeho druhá žena Mariana. Kolem 1888.
Koňské sedlo. Kolem 1880.
Relvasův ateliér. Golegã. Portugalsko. 1872-1876. Nejviditelnější stopou, kterou po sobě Carlos Augusto de Mascarenhas Relvas de Campos zanechal, je kromě fotografií bezpochyby jeho ateliér. Tato stavba v historizujícím eklektickém stylu byla dokončena v roce 1875 jako jedinečný fotografický ateliér své doby. A navzdory století zapomnění, které dopadlo na Relvasovo dílo i ateliér, je tento ateliér po své renovaci v roce 2006 opět jedinečný, dokonce mnoha odborníky prohlášen za jediný fotografický ateliér svého druhu, který se zachoval. (z katalogu k výstavě)
Foto: Galerie Rudolfinum
Kultura Kultura
27. 5. 2013 8:28

Galerie Rudolfinum představuje reprezentativní průřez tvorbou Carlose Relvase (1838-1894), jenž je zakladatelskou osobností portugalské fotografie. Výstava potrvá do 15. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy