Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Koncert Spojeni Mahlerem: na Výstavišti to bude nářez

27. 6. 2024 10:25
Rockové publikum je na koncerty pod širým nebem zvyklé, v hudbě klasické jde přece jenom o daleko výjimečnější událost. Alespoň v našem hlavním městě. Ten bezkonkurenčně největší „open air“ čeká pražské návštěvníky těsně před koncem léta.
Na prostranství před Průmyslovým palácem vznikne hlediště s místy k sezení a pódium pro spojené orchestry České filharmonie a Bamberských symfoniků.
Na prostranství před Průmyslovým palácem vznikne hlediště s místy k sezení a pódium pro spojené orchestry České filharmonie a Bamberských symfoniků. | Foto: (Vizualizace Dvořákova Praha)

V rámci projektu Spojeni Mahlerem vystoupí 11. září na Výstavišti Praha mimořádně posílený orchestr vzniklý propojením hráčů České filharmonie a Bamberských symfoniků pod vedením světově nejžádanějšího českého dirigenta Jakuba Hrůši. Důležité je, že na rozdíl od rockových festivalů se na Mahlerovi bude pohodlně sedět.

Koncert Spojeni Mahlerem je jedním z vrcholů oslav Roku české hudby festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé se tento večer rozhodli pojmout jako komplexní zážitek. Před začátkem koncertu se bude na velkoplošné obrazovce na pódiu promítat 20minutový dokument o 7. symfonii, který diváky naladí na tu správnou mahlerovskou vlnu. V areálu se navíc budou moci seznámit s historickými okolnostmi světové premiéry v roce 1908.

Nic není náhoda

Jak říkají konspirační teoretici: Nic není náhoda. Když má na pražském Výstavišti v Holešovicích zaznít monumentální Sedmá symfonie Gustava Mahlera, tak jde o návrat na místo činu. Tato úchvatná skladba, někdy nazývaná Píseň noci, měla světovou premiéru v roce 1908 právě ve zdejším výstavním areálu. V rámci tehdejší vskutku velkolepé Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory ji dirigoval sám skladatel.

Gustav Mahler v roce 1908 osobně řídil světovou premiéru své 7. symfonie. Jeho roli v září symbolicky převezme Jakub Hrůša.
Gustav Mahler v roce 1908 osobně řídil světovou premiéru své 7. symfonie. Jeho roli v září symbolicky převezme Jakub Hrůša. | Foto: (Foto AI)

A když se na pódiu sejdou instrumentalisté České filharmonie a Bamberských symfoniků, i to je logické a de facto symbolické. Premiéru "Sedmé" totiž provedli členové České filharmonie a orchestru tehdejšího Nového německého divadla v Praze, jehož členové po poválečném odsunu z Československa položili v bavorském Bamberku základy dnešního úspěšného tělesa.

Zkoušky a řinčení nádobí

Přenesme se na chvíli do roku 1908. Gustav Mahler přijel do Prahy už dva týdny před koncertem a okamžitě začal s oběma orchestry zkoušet. Dvakrát denně, každý den. Zkoušky i následná premiéra se odehrávaly v dřevěné budově koncertní síně, která sloužila zároveň jako banketní sál a záhy po skončení výstavy byla stržena.

Dřevěná koncertní síň pro 1500 diváků měla výbornou akustiku. Krátce po premiéře 7. symfonie byla stržena.
Dřevěná koncertní síň pro 1500 diváků měla výbornou akustiku. Krátce po premiéře 7. symfonie byla stržena. | Foto: (Repro Dvořákova Praha)

O tom, že zkouškový proces neprobíhal úplně hladce, svědčí vyprávění dobového kritika Williama Rittera: "Zatímco se Maestro s orchestrem na vysokém pódiu usilovně snažili zkoušet, číšníci prostírali stoly. Byla mezi nimi spousta mladých floutků, kteří postrádali jakýkoli cit pro hudbu i disciplínu. Hudba pro ně byla jen dalším rozptýlením. Restauratér, velmi neotesaný český průmyslník, nesmírně bohatý, se zjevně považoval za daleko většího pána domu, než byl ten zpropadený dirigent." S takovými překážkami se dirigent Jakub Hrůša v září na Výstavišti zcela jistě nepotká.

Večírek se vším všudy

Koncert Spojeni Mahlerem, který pořádá Dvořákova Praha a Akademie klasické hudby, je jedním z vrcholů oslav Roku české hudby. Organizátoři se tento večer rozhodli pojmout jako komplexní zážitek. Před začátkem koncertu se bude na velkoplošné obrazovce na pódiu promítat 20minutový dokument o 7. symfonii, který diváky naladí na tu správnou mahlerovskou vlnu. V areálu se navíc budou moci seznámit s historickými okolnostmi světové premiéry v roce 1908.

Za zmínku také stojí možnost občerstvení v restauraci Pivovar, jež bude přímo součástí areálu. Kuchyně bude otevřená i po skončení koncertu a prý je domluvené, že nádobí řinčet nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy