Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jaký bude ročník, víte až když jsou hrozny ve sklípku, říká vinař z Burgenlandu

Miroslava Kohoutová
10. 8. 2020 15:20
Oblast, která se rozprostírá kolem Neziderského jezera, podél rakouské hranice s Maďarskem, je v mnohém odlišná od jiných rakouských regionů.
Rodinná vinice
Rodinná vinice | Foto: Copyright: Markus Lentsch
Österreich Werbung
Österreich Werbung | Foto: Österreich Werbung

Nenajdete zde na každém kilometru místa, kde se kopec potkává s horou a každý výlet se stává fyzickou výzvou, ale naleznete zde rakouské moře, jak se místnímu jezeru přezdívá, a nespočet vinic a vinařství, ve kterých se stáčejí jedny z nejkvalitnějších vín na světě.

Vinařství Lentsch
Vinařství Lentsch | Foto: Copyright: Markus Lentsch

Své o tom ví Markus Lentsch, který patří ke třetí generaci vinařů pocházejících z tohoto regionu a jehož život je s vinicemi silně spjatý. "Ve vinařství jsem vyrostl. Jako malý kluk jsem si hrál mezi sudy s vínem a rodičům pomáhal při práci. Je to velmi rozmanitá práce a to je přesně to, co se mi líbí. Pracujete v přírodě, ve vinařství, v kanceláři, ale také při ochutnávkách a prezentacích vín," říká vinař, jehož první vyrobené víno bylo Rulandské šedé. "Tehdy jsem si vybral nejlepší a nejzralejší hrozny z našich nejstarších rostlin této odrůdy a naplnil jimi sudy. Tři roky jsem je nechal zrát na kalech a poté víno stočil do lahví. Vzniklo víno s plným a výrazným tělem, ale také s určitou elegancí," vzpomíná. To byl začátek vzniku Markusových vín. Nyní má vlastní edici a vína z jeho rodinného vinařství z Podersdorf am See sbírají jednu cenu za druhou. V jeden rok získal hned 14 zlatých medailí za 14 přihlášených vín a Burgenlandskou státní cenu obdržela vína hned třináctkrát po sobě. Tajemství dobrého vína ale Markus úplně neprozradí. "Nedá se říct, jaké víno je dobré, protože každý má jiné chutě. Co ale každé dobré víno potřebuje, jsou vysoce kvalitní hrozny. Ze špatných hroznů nemůžete udělat dobré víno," usmívá se.

Markus v rodinném vinném sklípku
Markus v rodinném vinném sklípku | Foto: Copyright: Markus Lentsch

Burgenland je v oblasti vín velmi rozmanitý

Přírodní podmínky, které Burgenland vinné révě nabízí, jdou naproti tomu, udělat z ní jedna z nejlepších vín na světě. Výběr je přitom velmi rozmanitý. Najdete zde vše od lehkého svěžího ovocného bílého vína přes plná červená vína až po nejlepší sladká vína na světě. "Je to dáno tím, že Burgenland je nejslunnějším regionem v Rakousku a obvykle nemáme problémy s optimálním zráním hroznů. Ve středním a jižním Burgenlandu se setkáte zejména s červeným vínem, s dominující Frankovkou. Sever kolem Neziderského jezera je v odrůdách rozmanitější. Stěžejními odrůdami bílého vína jsou zde Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay. Z červených vín Zweigeltrebe, Frankovka a Svatovavřinecké," říká Markus, jehož nejoblíbenější víno je pro svou univerzálnost Zweigeltrebe. Klasické a ovocné se totiž skvěle hodí k pizze, těstovinám i zvěřině.

Láhev vína Remanenz
Láhev vína Remanenz | Foto: Copyright: Markus Lentsch

Letošní ročník bude

Milovníkům vína má městečko Podersdorf am See vždy co nabídnout. Začíná se v dubnu první jarní ochutnávkou, pokračuje několika menšími akcemi během léta, jako jsou SonnWeinMusik s ochutnávkou vín při západu slunce a s hudbou přímo u jezera nebo festival vína, a končí se listopadovou podzimní ochutnávkou s názvem Martiniloben, která se díky velkému počtu návštěvníků koná dva víkendy po sobě.

Pokud byste ale chtěli vědět, jaký bude letošní burgenlandský ročník, budete si muset ještě chvíli počkat. "Těžko říct, jaký bude, ale v tuto chvíli to vypadá docela dobře. Vinná réva již odkvetla a hrozny začínají narůstat. Stále se toho ale může tolik stát. Jako vinař pracujete s přírodou a tu nemůžete ovlivnit. Jaké bude víno, víte opravdu až v okamžiku, kdy jsou hrozny ve sklípku," vysvětluje Markus, který je přesvědčen, že prostřednictvím vín z jeho vinařství můžete i po návratu domů prožívat ten pocit dovolené, který jste poznali ve zdejší oblasti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy