Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jaké prameny můžete ochutnat v Mariánských Lázních?

27. 4. 2020 12:15
Chystáte se v létě podpořit český turismus a rozhodujete se, kam vyrazit? Máme pro vás tip. Co takhle degustační cesta za mariánskolázeňskými minerálními prameny doplněná o procházky po kolonádě a výlety za okolními památkami jako zámek Tachov, Rozhledna Hamelika, naučná stezka Kladská nebo miniaturpark Boheminium?
Mariánské Lázně - budova Lesního pramene
Mariánské Lázně - budova Lesního pramene | Foto: Komerční sdělení

Mariánské Lázně představují ukázkový případ lázeňského města vystaveného v době, která neznala vymoženosti jako internet a lidé preferovali setkání tváří v tvář, jejich historie ale nesahá ani nikam daleko do historie. Zdejší lázeňství se může pochlubit jen dvousetletou tradicí, přesto patří mezi ty nejvýznamnější české lázně.

Proč se vydat právě do Mariánských Lázní?

Každého jistě překvapí, že místa, kde dnes jsou nádherné parky, elegantní lázeňské domy a romantická kolonáda, byl dřív jen prales s bažinami a strmými roklemi. Z údolí sice vyvěraly léčivé prameny, ale vzhledem k nehostinnosti místa se nevyužívaly. 

Až v 18.století začal jejich vlastnosti studovat lékař nedalekého Kláštera v Teplé Josef Jan Nehr, který se přesvědčil o jejich blahodárných účincích a až do konce života se jimi zabýval. Byl to právě on, kdo se také zasloužil o stavbu úplně prvního zdejšího lázeňského domu.

Karolinin pramen
Karolinin pramen | Foto: Komerční sdělení

Prameny v Mariánských Lázních

V okolí města najdete více než 100 vývěrů léčivých vod, přímo ve městě jich pak je 40. Všechny jsou studené a většina z nich se využívá k léčbě onemocnění močového ústrojí. Které prameny patří mezi ty nejvyužívanější a k čemu slouží?

"Pitná léčba je složitý proces, vždy je třeba myslet na to, že určitá voda je vhodná pro konkrétní potíže, ale může být silně nevhodná pro potíže jiné. Pitnou léčbu je třeba vždy konzultovat s lékařem, protože špatně prováděná pitná léčba může uškodit", říká MUDr. Pavel Knára.

Ferdinandův pramen je nejstarším písemně doloženým zdejším pramenem

Vyvěrá v lázeňském parku, má vlastní kolonádu a díky Glauberově projímavé soli má slanou chuť. Využívá se k léčbě metabolických onemocnění nebo k léčbě nemocí zažívacího ústrojí.

Karolinin pramen najdete v tzv. Malé kolonádě pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie spolu s Rudolfovým pramenem

neutrální chuť a vyšší obsah hořčíku. Používá se k léčbě ledvinových kamenů, při dalších urologických a nefrologických onemocněních, i jako podpůrná léčba diabetu II.stupně a dny. Díky vysokému obsahu hořčíku a silným diuretickým účinkům se doporučuje i při bolestech pohybového aparátu nebo svalové únavě.

Rudolfův pramen
Rudolfův pramen | Foto: Komerční sdělení

Hodně vápníku obsahuje Rudolfův pramen

Jedna z nejproslulejších zdejších minerálních vod se používá ve formě pitné kúry i minerálních koupelí. Obsahuje velké množství vápníku a hořčíku a minimum sodíku. Je chutný a osvěžující, po pár doušcích pravděpodobně ucítíte jemnou pachuť. Nejde o nic hrozného, chladivý příval energie ji hravě vyváží.

Křížový pramen je jeden z nejstarších pramenů v Mariánkách

Křížový pramen je hodně slaný a mineralizovaný. V jednom litru najdete 10 gramů minerální soli. Díky tomu se využívá jak při léčbě nemocí trávicího ústrojí, tak jako pomocník v boji se zácpou. Najdete ho na kolonádě v pavilonu Křížového pramene.

POZOR: Není vhodný pro pacienty s vysokým krevním tlakem nebo srdečními problémy.

V parku za divadlem vyvěrá Lesní pramen

Lesní pramen má mírně slanou chuť s lehkým závanem síry, který ucítíte až o napití. Obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku, uvolňuje hlen z dýchacích cest a usnadňuje vykašlávání. Dětem a osobám s vysokým krevním tlakem nebo srdečními problémy se doporučuje spíš jeho inhalace než pití.

Víte, že dokáže rozpouštět ledvinové kameny z kyseliny močové?

Ambrožův pramen
Ambrožův pramen | Foto: Komerční sdělení

Krev v celém těle rozproudí Ambrožovy prameny

Jsou hned tři a mají osvěžující chuť, které podlehl i sám J.W.Goethe. Obsahují hodně železa, využívají se k léčbě chudokrevnosti nebo k léčbě nemocí ledvin a močových cest.

Víte, že se k nim pojí jedna legenda plná spalující vášně? Prameny totiž popíjel výše zmíněný spisovatel a básník J.W.Goethe, který díky nim byl plný sil a mohl tak držet krok se svou mladou milenkou Ulrikou von Levetzow.

Mohlo by vás zajímat: Co patří do nezbytné výbavy každého lázeňského šviháka?

Vypravte se i vy do jednoho z nejkrásnějších míst Evropy, které v sobě pojí nejen historii a současnost, ale i úžasnou architekturu a fascinující parky a lázeňské lesy.

 

Právě se děje

Další zprávy