reklama
 
 
Komerční sdělení - toto je komerční sdělení, Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak postavit zapuštěný bazén do země

Víte, že zapuštěný bazén můžete mít hotový za pouhých pár dní? Záleží jen na tom, jakou technologii si vyberete. Zatímco s betonovým bazénem se při stavbě nadřete, laminátový bazén usadíte do výkopové jámy – a máte téměř hotovo.

Možná zvažujete, že byste ještě na poslední chvíli pořídili zapuštěný bazén a stihli ještě kousek letošní koupací sezóny. A nebo plánujete stavbu bazénu třeba na příští rok. Přečtěte si, jak stavba bazénu probíhá a na co si dát pozor.

Při výběru bazénu se nenechte zmást pořizovacími náklady

Nejdůležitější rozhodnutí musíte udělat ještě před stavbou: Jaký materiál zvolit?

Myslete přitom nejen na pořizovací cenu, ale taky na životnost, náročnost údržby a pohodlí při koupání.

Například když zvolíte vyzdívaný bazén s vnitřní fólií, můžete vytvořit bazén v jakémkoliv tvaru, ale zdění je zbytečně časově náročné a fólii budete muset po čase měnit. Fóliové bazény jsou stejně jako plastové svařované z více částí. A právě ve svarech a spárách se objeví první trhliny.

Nejlepší je sáhnout po bazénu, který je vyrobený z jednoho kusu. V poměru ceny a kvality vychází nejlépe laminátové bazény. Jak to bývá, levná řešení se časem umí prodražit.

Čím levnější materiál, tím složitější výstavba

Třeba takový plastový bazén má pořizovací cenu v rámci desítek tisíc, a tak se řadí mezi zapuštěnými bazény k levnějším řešením. Ty menší vám přivezou už hotové, větší se musí svařovat na místě. Hlavní nevýhodou třeba oproti zmíněnému laminátu je to, že se většinou musí dodatečně tepelně izolovat. Navíc vyžadují větší výkopovou jámu, silnější základovou desku a obezdívat by se měly s výztuží.

Laminátové nebo keramické bazény od poctivých výrobců mívají přímo v laminátové skořepině zabudovanou vrstvu stříkané PUR izolace, která udrží vodu teplejší třeba o 4 °C.

Stavbu zvládnete i během několika dní

  1. První krok bude vždy výkop jámy. Nejrychlejší je pozvat si firmu s bagrem, který zvládne práci během pár hodin. A nebo pár brigádníků. Nejsnáze se bude výkop dělat na podzim, kdy je půda ještě měkká a stavební firmy nejsou tak vytížené jako na jaře. Výkop musí být po všech stranách o 20-30 cm větší, než bude samotný bazén.
  2. Poté položíte základovou betonovou desku. U laminátových bazénů stačí 10 cm silná deska s KARI sítí.
  3. Na základovou desku usadíte bazén. Plastový, laminátový, nerezový… výrobce vám ho zpravidla přiveze vcelku. Ty větší se svařují na místě. Usadit ho můžete s pomocí jeřábu. A nebo v několika lidech i ručně. Obtížnější to je u vyzdívaného nebo betonového bazénu s fólií. Ty se musí dělat přímo na místě, takže se doba výstavby hodně prodlužuje.
  4. Propojit technologie by měli sami bazénáři. Zapojí světla, filtraci, protiproud… Vyberte si takovou firmu, která vám zajistí i montáž.
  5. Izolaci, obezdívání a armování se můžete vyhnout. Konkrétně laminátové bazény stačí postupně napouštět vodou a přitom obsypávat suchou betonovou směsí. Za 2 dny můžete mít hotovo.
    Oproti tomu fóliové i plastové bazény vyžadují tyto dodatečné úpravy, třeba využití polystyrenové tepelné izolace. Projeví se to na trvání stavby a samozřejmě i na ceně práce.
  6. Nakonec dokončíte povrchové úpravy. Můžete si vybrat, zda kolem bazénu položíte bazénovou dlažbu, dřevoplastové paluby nebo třeba dřevěná prkna. A nebo okolí bazénu začistíte jinak. Abyste si usnadnili přístup do vody i relax a pohodu na břehu.

Pokud se na stavbu dobře připravíte a domluvíte si dobrou stavební firmu, veškeré práce můžete mít hotové během 1-2 týdnů.

Nechte si poradit přímo od odborníků

Chcete vše probrat se zkušenými bazénáři? Nebo si osobně prohlédnout a porovnat jednotlivé materiály? Rádi vám pomohou třeba v Bazénovém centru české rodinné firmy Bazény Relax, které najdete v Roudnici nad Labem jen 20 minut od Prahy. Uvidíte tam zabudované bazény v provozu, všechno si vyzkoušíte na vlastní kůži a zkušení bazénáři vám poradí třeba i s tím, kam na zahradě bazén umístit.

autor: | 15. 6. 2017

reklama
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama