Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak Češi společně pomáhají opravovat domovy zničené válkou

komerční článek
30. 12. 2024 12:51
Ukrajina nadále čelí ničivým dopadům války, která ničí nejen infrastrukturu, ale i životy obyvatel.
Rekonstrukce komunitního centra v obci Khutirske, které bude sloužit pro více než 2000 místních
Rekonstrukce komunitního centra v obci Khutirske, které bude sloužit pro více než 2000 místních | Foto: CARE

Organizace CARE, za podpory českého Ministerstva zahraničních věcí a českých dárců, se zaměřuje na obnovu domovů, podporu komunit a poskytování klíčových služeb lidem zasaženým válkou. Projekty jako Winterization, tj.podpora domácností s přípravami na zimu a zřizování komunitních center dokazují, že i v nejtemnějších chvílích lze lidem vracet stabilitu, důstojnost a naději. 

Rekonstrukce komunitního centra v obci Khutirske, které bude sloužit pro více než 2000 místních
Rekonstrukce komunitního centra v obci Khutirske, které bude sloužit pro více než 2000 místních | Foto: CARE

Opravy domovů před mrazem a zimou 

"Každodenní život dostává ve válce úplně jiný rozměr, který si v bezpečí České republiky neumíme představit," říká Michaela Minasová, která má na starosti pomoc Ukrajině. Válka, která trvá téměř tři roky, lidem bere domovy, blízké a všechny jistoty. Zoufalství, které nemá konce, má vliv i na duševní zdraví všech, kteří na Ukrajině zůstali. Často žijí ve velmi těžkých podmínkách. Každou další válečnou zimu navíc stále více hrozí, že nebudou mít dostatek tepla a energie na vaření. 

Letos před zimou zabezpečil CARE společně s místní partnerskou organizací Avalyst opravy více než 43 domácností. Nejčastěji jsme pomohli vyměnit okna, která poškodilo ostřelování a exploze. Před zimou bylo také důležité zkontrolovat a opravit střechy a vyměnit dveře, aby mohli obyvatelé v ohrožených oblastech připravit své domovy na zimu. S ohledem na omezené prostředky ale nemůžeme pomoci všem, proto je výběr domácností, kterým bude podpora poskytnuta vždy náročný a probíhá na základě pečlivě stanovených klíčových kritérií zranitelnosti, mezi něž patří  například věk, ekonomický status, zdravotní stav obyvatel domácnosti nebo samoživitelství. Každý případ se individuálně posuzuje s ohledem na rozsah škod, počet členů domácnosti a dostupné alternativní bydlení.  

Často jsou však škody natolik rozsáhlé, že přesahují možnosti oprav. Přesto se organizaci CARE a českým dárcům podařilo vrátit pocit domova desítkám lidí, jako například rodině pana Oleksandra z Pavlohradu, který s úlevou říká: "Když nám vyměnili rozbitá okna, mohl jsem konečně pustit děti zpátky do jejich pokoje. Máme tuhé zimy, ale teď víme, že to zvládneme." 

Součástí české pomoci byla i rekonstrukce krytu pro opuštěné děti v Pavlohradu
Součástí české pomoci byla i rekonstrukce krytu pro opuštěné děti v Pavlohradu | Foto: CARE

Komunitní centra: Podpora pro všechny věkové skupiny 

Komunitní centra jsou dalším klíčovým pilířem českých projektů. Centrum v obci Khutorske, jehož rekonstrukce začala přeměnou budovy staré pošty, slouží nejen místním obyvatelům, ale i vnitřně vysídleným osobám z oblastí zasažených boji, jako jsou Luhansk a Doněck. Příští rok zde začne fungovat kompletní komunitní centrum, které bude provozovat nezisková organizace Avalyst, dlhouholetý lokální partner organizace CARE. Po dokončení rekonstrukce budou místní obyvatelé i obyvatelé okolních vesnic moci naplno využívat nejen právní a psychosociální podporu ale také zde budou probíhat vzdělávací a zájmové kurzy pro děti.  

Centrum nabízí právní poradenství, psychosociální podporu (PSS) a další nezbytné služby. Služby jsou navržené tak, aby oslovily všechny věkové skupiny, a zahrnují individuální i skupinové aktivity. Tým odborníků zajišťuje péči o klienty i v obtížných podmínkách. "Díky tomuto centru se cítím méně osamělá," sdílí paní Olha, IDP z Luhanské oblasti. "Vědomí, že mám kam jít, kde mi poradí a pomohou, mi dává sílu pokračovat dál."  

Již tento rok byly týmy poskytující služby v právní a psychosociální oblasti aktivní, fungovali jako mobilní jednotky, což umožnilo přístup k daným službám i obyvatelům odlehlých míst s omezenou pohyblivostí či přístupem k dopravě. Tyto tými budou fungovat i nadále, po dokončení rekonstrukce komunitního centra, tak aby byla stále zajištěna dostupnost jeho podpory pro všechny. O dalších příbězích a důležitosti psychosociální podpory se dočtete zde: https://care.cz/aktuality/viktoriin-boj/ 

38-letá Viktorie, které se podařilo překonat období domácího násilí díky pomoci CARE
38-letá Viktorie, které se podařilo překonat období domácího násilí díky pomoci CARE | Foto: CARE

Problémy a dočasná řešení 

Zpoždění při vybavování centra způsobilo, že zatím není plně provozuschopné. Budova již prochází opravami stěn, podlah a elektrického systému. Okna jsou vyměněna, což umožňuje lepší udržení tepla a zajištění větrání. Aby však pomoc nezůstala stát, tým původně určený pro centrum funguje jako mobilní jednotka. Mobilní týmy složené z psychologů, sociálních pracovníků a právníků tak mohou navštěvovat i vzdálenější oblasti a denně pomáhat lidem, kteří ztratili domov a bezpečí. 

Zničená ukrajinská nemocnice
Zničená ukrajinská nemocnice | Foto: CARE

Společně pro lepší svět 

České projekty pomoci obětem války přinášejí naději a konkrétní výsledky tisícům obyvatel Ukrajiny. Válka jim vzala mnohé, ale díky pomoci mohou znovu získat domov, bezpečí a podporu, která je klíčová pro překonání každodenních těžkostí. 

Podpořte i vy projekty CARE na Ukrajině. Společně můžeme pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba. Darovací formulář naleznete zde: https://www.darujme.cz/projekt/1205952 

Děkujeme! 

Foto: CARE
Foto: CARE
 

Právě se děje

Další zprávy