FOTO Unikátní záběry památek, které v Praze už neuvidíte

FOTO Unikátní záběry památek, které v Praze už neuvidíte
"Sdrátovaný Karlův most" – zákres do fotografie. Jedna z prvních kauz nově založeného Klubu Za starou Prahu, kdy protestoval proti zavedení elektrické tramvaje přes Karlův most s vrchním vedením elektriky. Hrozba se naštěstí nenaplnila, protože elektrická tramvaj byla nakonec napájena originálním spodním vedením vyprojektovaným Františkem Křižíkem.  Vedení bylo ale poruchové, takže elektrika jezdila přes Karlův most jen od září 1905 do 1. května 1908.
"Zazdění Emauzů“. Klášternímu komplexu v Emauzích na Novém Městě, jako tradiční historické dominantě uplatňující se významně v dálkových pohledech přes řeku, hrozilo zastínění nově navrženou zástavbou nábřeží. Po mnoha jednáních a názorném vytyčení v terénu, byla zástavba v těchto místech koncipována přiměřeněji. Klub Za starou Prahu dodnes považuje příznivé vyřešení této kauzy za svůj největší úspěch.
Ve 20. letech 20. století bývalo staromilské úsilí Klubu Za starou Prahu často karikováno. Kresba Vlastimila Rady ze studentského satirického časopisu TRN v roce 1924.
Valentinský plácek na Starém Městě. Od něj se rozbíhala Kaprova ulice vpravo a Josefovská vlevo. Zbořeno v rámci pražské asanace v roce 1907.
Foto: Archiv Klubu Za starou Prahu
Klub Za starou Prahu
3. 2. 2015 13:27
Kolem roku 1900 byly bourány renesanční i barokní domy po stovkách. Tehdejší developeři měli mnohem menší zábrany než ti dnešní.
 

Právě se děje

Další zprávy