Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Dřevěná podlaha a krbová kamna

komerční článek
5. 8. 2020 10:49
Útulný a příjemný domov má několik nepominutelných atributů, mezi které patří přírodní materiály, především dřevo v interiéru a pak také krb nebo krbová kamna, kde zdrojem tepla a atmosféry je oheň. Pojďme si říci o bezpečných a estetických způsobech instalace krbových kamen na dřevěnou podlahu.
Foto: komerční článek

Moderní dřevěné podlahy už dávno nejsou prostá prkna přibitá k roštu. Dnes vybíráme z designové škály třívrstvých podlahových dílů, které mohou mít podobu parket nebo podélných lamel. Pokládají se lehce a rychle jako plovoucí, nebo je možné je celoplošně přilepit, například i přes podlahové vytápění. Mnoho druhů dřev, jejich barvení a různé povrchové úpravy tvoří kombinace, které se uplatní v jakémkoli interiéru, do nějž přenesou vlastnosti ušlechtilého, trvanlivého a voňavého materiálu. Krbová kamna se k dřevěným podlahám zcela jistě hodí.

Požární bezpečnost řeší norma

Norma ČSN 061008 stanovuje technické požadavky na požární bezpečnost pro instalaci, navrhování a montáž tepelných zařízení v dočasných i trvalých stavbách. Každý seriózní dodavatel krbových kamen má v souladu s touto normou zpracovanou technickou dokumentaci a návody k instalaci, kterými se vždy musíme řídit. Už projekt musí počítat s předepsanými vzdálenostmi kamen od stavebních konstrukcí, ev. hořlavých částí interiéru, případně i použití tepelného odstínění na stěny. Samotnou instalaci kamen doporučujeme nechat na odborné firmě.

Kámen, dlažba, cihly

Krbová kamna tedy nelze postavit na dřevěnou podlahu přímo, musí stát na podlaze z nehořlavého materiálu, která dále musí půdorys kamen dostatečně přesahovat. Ideální řešení představuje kámen nebo dlažba, někdy i neomítnuté cihly, k nimž se dřevěná podlaha dotáhne.

Kamenná podlaha

  • odolává velmi vysokým teplotám, nehoří,
  • nepoškodí ji náhodně vylétávající jiskry ani pád polene z výšky,
  • popel lze uklidit bez estetických škod.

Přechod mezi kamenem a dřevem může být zcela plynulý a nenápadný, zvlášť když s ním od projektu počítáme a podlahové základy zhotovuje tatáž firma. Bezvýznamné není jistě ani to, že přírodní materiály, jako jsou dřevo a kámen, spolu mohou v interiéru vytvořit jedinečnou kompozici.

Izolační podložky

Druhý způsob jak vyhovět normě a instalovat kamna na nehořlavý podklad spočívá v izolačních podložkách. Výše zmíněná norma je definuje jako konstrukční prvky umístěné na podlaze či stěně z hořlavých hmot a určené k ochraně podlahy či stěny před tepelnými účinky kamen (obecně tepelných zařízení). Očekává se, že podložka účinně zabrání vznícení podlahy v případech manipulace s kamny, vypadnutí hořícího paliva z dvířek kamen atp.

Funkční i estetické požadavky výborně naplňují izolační skla. Na trhu jsou v různých barevných provedeních od čirých, přes kouřová po zcela černá a liší se i tloušťkou, čím silnější sklo, tím větší je jeho odolnost.

Izolační podložka se tedy koupí zvlášť, nezávisle na podlaze a položí se před instalací kamen a to tak, aby dostatečně a rovnoměrně přesahovala půdorys kamen.

Velmi doporučujeme zatmelit spáru po obvodu podložky a to i přes dojem, že sklo doléhá tak těsně, až se zdá, že žádná spára ani neexistuje. Vždy se totiž vyskytnou nečistoty menší, než sebenepatrnější mezera a pozdější čištění pod podložku zaneseného prachu nepřipadá v úvahu.

Krby

V případě krbů řešíme v podstatě totožný problém. Norma opět předepisuje dlažbu nebo izolační podložku sahající nejméně 80 cm před krb a 40 cm do stran, měřeno od hrany ohniště, nikoli od okraje obestavby krbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy