reklama
 
 
Komerční sdělení - toto je komerční sdělení, Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Cykloturistika v Ústeckém kraji

Foto: Ústecký kraj
Po Labské stezce za kulturou i krásami Českého středohoří a Českosaského Švýcarska

Zveme vás na výlet dlouhý více než 90 km po Labské stezce v Ús­teckém kraji. Na trase vás čeká nespočet krás, nespočet míst, která stojí za poznání.

Labská stezka (cyklotrasa č. 2 Eurovelo) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín a končí v Dolním Žlebu, odkud pokračuje dále do Německa.

Výchozím bodem je Štětí. Čeká tu legendární loupežník Štětka se svou čtyřčlennou družinou, který vás provede po naučné stezce v okolí Štětska. Ná­sledná zastávka je zdaleka viditelná hora Říp (456 m n. m.), ke které se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha. Na vrchol hory s ro­mánskou rotundou se lze dostat po červené a modré turistické trase, okouzlí vás krásný výhled do Českého středohoří i na malebné město se silnou historickou tradicí sahající do 12. století - Roudnici nad Labem.

Z Roudnice nad Labem se lze vydat, jak po levém tak i pravém bře­hu. Labská stezka vede po pravém břehu řeky Labe, odtud lze plynule dojet až do královského města Litoměřice. Nebo lze využít levého břehu a jet po cyklotrase č. 3102, která vede přes obce Hrobce, Libo­tenice s Galerií kraslic, Nučnice a dále na Litoměřicko.

Pro náš výlet zvolíme kombinaci obou tras. Z Roudnice nad Labem se vydáme po Labské stezce, po pravém břehu Labe přes obce Vědomice, Černěves, Lounky až do Nučnic. Zde využijeme pro přepravu na druhý břeh přívoz Nučnice - Nučničky a pokračujeme po cyklotrase č. 3102. Míříme přes Počaply, České Kopisty až do his­torického města Terezín s pozoruhodně zachovaným vojenským opevněním - Málou a Velkou pevností a Muzeem ghetta nebo Automuzeem s expozicí od 50. let. Odtud lze pokračovat po cyklostezce Ohře (cyklo­trasa č. 6) přes Tyršův most do historického města Litoměřic. Odtud pokračujeme po Labské stezce s odbočkou k Píšťanskému jezeru do malebného údolí Porta Bohemica. Vinařskou oblast Velké Žernoseky na pravém břehu a Malé Žernoseky na levém břehu spojuje přívoz. Oparenské údolí na levém břehu, kam se lze dostat z Terezína Labské stezce přes Nové Kopisty, Lukavec a Lovosice, otevírá České středohoří jako lokalitu vysokých čedičových kup a oblastí hradních zřícenin. Z Lovosic lze využít přívozu Lovosice - Píšťany, navštívit zdejší jezero a vydat se po Labské stezce na Ústecko.

Pokračujeme po Labské stezce pod vrchem Kalvárie, přes obce Li­bochovany, Církvice a Brná až do krajského města Ústí nad Labem, zde se na úpatí skal pyšní hrad Střekov. V centru lze využít lanovou dráhu k zámečku Větruše nebo zajít do ZOO.

Tip na zastavení na trase:

Město Litoměřice nabízí turistům sedmidenní turistickou kartu 3+1. S kartou lze navštívit expozici českého vinařství na Hradě Litoměřice, věž Kalich a expozici Důl Richard v proměnách času.

Cyklostezka pokračuje po pravém břehu přes Velké Březno, kde lze zajít do pivovaru či na zámek. V Malém Březně odbočuje Zubrnická muzeální železnice vedoucí k Souboru lidové architektury Zubrnice, pod dohledem Bukové hory. Cyklotrasa č. 2 vede k Děčínu. V Těchlo­vicích lze odbočit k hradu Vrabinec. V Děčíně se nachází zámek nebo ZOO na Pastýřské stěně. Labská stezka končí v Dolním Žlebu. Trasa dále pokračuje do Německa pod názvem Elberadweg.

Turistické atraktivity, aktuální tipy na výlety, mapy a dopravu najdete na www.branadocech.cz a www.ceskestredohori.info.

autor: | 18. 7. 2017

reklama
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama