Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Co ovlivňuje skutečnou cenu vaší zemědělské půdy?

18. 7. 2024 15:14
Pokud uvažujete nad investicí do zemědělské půdy, bude vás také nepochybně zajímat, od čeho se její cena a hodnota odvíjí a jaký vývoj lze do budoucna očekávat.
Foto: Shutterstock

Jak se stanovuje cena zemědělské půdy

Znát skutečnou cenu aktiva, které kupujete, je pro úspěšnou investici zcela klíčové. Každé aktivum přitom mívá specifické faktory, jež jeho hodnotu ovlivňují. Pro všechny, kdo hodlají realizovat investici do zemědělské půdy, by měly být rozhodující především následující parametry:

  • Kvalita půdy - s vyšší kvalitou orné půdy, která garantuje i její větší úrodnost, stoupá také cena pozemku.
  • Lokalita - roli hraje umístění pozemku, jeho dostupnost pro hospodařící zemědělce, stejně jako způsob využití a kvalita sousedních pozemků.
  • Výměra - celistvé pozemky s větší rozlohou bývají dražší než pozemky menší.
  • Poptávka - výslednou cenu může výrazně ovlivnit zájem investorů o pozemky v dané lokalitě.

Konkrétní cenu pozemku na základě vyhodnocení všech parametrů optimálně určí odborník v oblasti nemovitostí či znalec. Jedná se přitom o poměrně náročný a velmi komplexní úkon, který zohledňuje řadu proměnných.

Pozor na rozdíl mezi tržními a vyhláškovými cenami

Investoři by si měli dávat pozor na dvojí typ cen a naučit se mezi nimi rozlišovat, neboť bývají velmi rozdílné. Jednu cenu definují státem vydané vyhlášky, druhou určuje trh.

  • Úřední neboli vyhlášková cena

Státem určenou cenu pozemků stanovuje oceňovací vyhláška zákona č. 441/2013 Sb. Tento typ cen odráží kvalitu půdy v daném katastrálním území a u konkrétních pozemků. Úřední cena půdy se určuje buďto na základě její bonity, tzv. BPEJ (bonitovaných půdně ekologických jednotek), nebo podle katastrálního území. Tyto ceny pak slouží státu například jako podklad pro oceňování pozemků pro účely daně z nabytí nemovitých věcí.

  • Tržní cena

Ve světě investic hraje zásadní roli trh - a také cenu určuje, podobně jako u jiných komodit, dynamický vztah mezi nabídkou a poptávkou v dané lokalitě. Tržní ceny odrážejí skutečnou aktuální hodnotu pozemků a v naprosté většině případů také budou výrazně vyšší než ceny vyhláškové.

 

Jak predikovat vývoj tržních cen zemědělské a orné půdy v ČR?

Ceny zemědělské půdy v ČR v současné době rostou - průměrná tržní cena v roce 2023 vzrostla a pohybovala se okolo 34 Kč/m2.

V roce 2024 odborníci očekávají její další pohyb o několik procentních bodů směrem nahoru. Zejména pozemky s kvalitní zemědělskou půdou totiž představují atraktivní komoditu, která není nevyčerpatelná a nelze ji jen tak nahradit. Z pohledu dlouhodobých investic tak zemědělská půda patří mezi omezené zdroje, bez nichž se společnost v budoucnu neobejde, což s sebou nese vysoký potenciál zhodnocení.

TIP: Zajímá vás o více o investicích do zemědělské půdy? Obraťte se na skupinu APF Group

 

Právě se děje

Další zprávy