reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Bytové domy Neumanka otevřou exkluzivní lokalitu v Brně novým rodinám

Když se staví ve výjimečné lokalitě, bývá to spojeno s výjimečnými okolnostmi.

Developerská společnost Trikaya zakoupila rezidenční projekt s pozemkem v jedné z nejluxusnějších a nejceněnějších brněnských lokalit Masarykova čtvrť. Jenže brzy se ukázalo, že původní projekt nevyhovuje sousedům nově zakoupeného pozemku. Po několika letech jednání došlo nakonec ve spolupráci s místními komunitami ke kompletnímu přepracování stavby, což projektu jen prospělo.

Prvním šťastným krokem k výstavbě rezidence Neumanka bylo oslovení Tomáše Pilaře z renomovaného brněnského studia Kuba & Pilař architekti, které spojuje účelnost a jednoduchost moderny s prvky hi-tech architektury. Na kontě mají například obytný soubor Na Krutci v Praze, odvážný obchodní dům Omega na brněnském náměstí Svobody či Noemově arše podobný kostel sv. Antonína v Černé.

S Brnem dobře obeznámený architekt věděl, na jak výjimečném místě se bude stavět. Vždyť přímo v ulici stojí například "dům pro dva mládence", modernistická stavba architekta Otto Eislera, kterou v letech 1930-1931 navrhl pro sebe a svého bratra. Společně s nedalekým domem v Lipové ulici se jedná o jediné československé stavby zahrnuté o rok později do katalogu výstavy Internacionální styl, uspořádané newyorským Museum of Modern Arts. Eisler, který je autorem hned několika staveb v okolí, byl možná vzorem i pro současné práce Tomáše Pilaře. Spojuje je láska k účelnosti kombinované s pohodlím, krása jednoduchosti, odpor k nabubřelým architektonickým gestům.

V duchu okolní prvorepublikové zástavby mají i nové rezidenční domy Neumanka ploché střechy a velká vertikální okna, která maximálně využívají situovanost na jižní svah a výhled do dálky. Některé střechy Neumanky jsou však pokryté trávníkem a sloužit budou k relaxaci. To zase odpovídá jiné charakteristice Masarykovy čtvrti - byla totiž koncipována jako "zahradní město" v duchu prvních snah o městské ekologické bydlení v symbióze s přírodou, které k nám dorazily po první světové válce z Anglie a USA.

V novém projektu byla stavba snížena, z ulice nad domy vidíte jen nenápadnou dvoupatrovou budovu. Zbytek hmoty stupňovitě sestupuje ze svahu dolů, takže by při pohledu z ulice nikdo neřekl, že nabízí 47 bytů různých velikostí. Lokace je opravdu unikátní. Centrum města je nedaleko, a přitom máte dojem, že se nacházíte na okraji zástavby. Společná sauna, kterou si mohou obyvatelé bytů objednat přes rezervační systém, opět připomíná architektonické tendence z doby avantgardy, kdy se přepokládala jistá míra sdílených prostorů k lepší socializaci obyvatel.

Prioritou byly vysoké nároky na kvalitu stavby. Zdi z vápenopískových cihel mají výborné izolační vlastnosti, ani z velkých panoramatických oken neunikne teplo díky třem vrstvám skla. "Na původní zástavbu jsme navazovali, především co se týče použitých materiálů, ty nás zavazovaly k určité kvalitě i k volbě například dřevěných špaletových okenních rámů či keramických obkladů na fasádě," říká architekt Pilař. Podle jeho slov jsou největší devizou lokality daleké výhledy na protější zalesněné kopce. Každý byt má k dispozici přinejmenším terasu, ale často i vlastní zahrádky, přesně jak se na "zahradní město" sluší. Dá se říci, že byt v Neumance poskytne výhody bytového domu i vily v jednom.

V současné době jsou byty nabízeny v předprodeji. Novostavba se nachází na posledním volném stavebním pozemku celé Masarykovy čtvrti. Lze říci, že mnoho podobně výhodných možností nového bydlení ve staré zástavbě v atraktivní lokaci Brno hned tak nenabídne.

autor: Bytové domy Neumanka | 13. 11. 2017 12:38

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama