Takhle vypadají činžáky budoucnosti. Bydlení v komunitě, stěny ze dřeva, hlíny i jílu

Takhle vypadají činžáky budoucnosti. Bydlení v komunitě, stěny ze dřeva, hlíny i jílu
Komunitní dům nazvaný "85 viviendas sociales en Cornella", který stojí na okraji Barcelony, letos získal řadu cen a byl jedním z pěti finalistů prestižní ceny za architekturu Mies van der Rohe.
Budova by se dala díky dřevěným prvkům nazvat největší roubenkou ve Španělsku. Poloprůhledná fasáda do domu propouští vzduch a tím budovu ochlazuje, nebo otepluje v závislosti na počasí. Výhodou Pyrenejského poloostrova je pochopitelně celoročně vlídné klima.
Kromě jílu architekti využívají také přírodní kámen, vápno, slámu nebo korek, který slouží jako izolace.
Fasáda propouští na schodiště dostatek světla i vzduchu. Horní skleněná okna prostor celkově oteplují.
Foto: Peris+Toral Arquitectes
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 5. 2022 6:00
V centru Barcelony si mladí byt nekoupí. Ceny jsou vysoké, a tak se studenti nebo mladé rodiny často uchylují k bydlení v komunitě nebo na okraji města, říkají španělští architekti ze studia Peris + Toral, kteří se letos dostali mezi finalisty ceny Mies van der Rohe. Jejich bytové domy nabízí dostupné komunitní bydlení a oproti klasické výstavbě chytře pracují s prostorem i udržitelnými materiály.

Španělští architekti Marta Peris a José Toral, kteří do Prahy přijeli na pozvání Institutu bytového designu, se ve svých projektech zaměřují na udržitelnost a efektivní využití prostoru. V domě nazvaném "85 viviendas sociales en Cornella" na okraji Barcelony nejsou žádné zbytečné chodby a do bytů se vstupuje skrz pavlače. Většina konstrukce domu je přitom ze dřeva, což pro velké rezidenční komplexy ve Španělsku nebylo dosud běžné.

"Když veřejná správa ani soukromníci deset let neinvestují do výstavby sociálních bytů, nastává pak otázka, jestli půjdou stejnou cestou jako v minulosti, nebo to budou dělat jinak. Nám se poštěstilo spolupracovat s osvíceným investorem, který nejen městu, ale i dalším developerům ukazuje směr, jakým by se mohli vydat. Naše řešení komunitního domu v oblasti Cornella de Llobregat je levné i ekologické, a v Katalánsku se tak dává za příklad toho, jak takové domy stavět," říkají pro Aktuálně.cz španělští architekti.

Duo, podle nějž je nazvané architektonické studio Peris + Toral, má za sebou i další zajímavé projekty, kde uplatňují přírodní, a tudíž udržitelné materiály. Podívejte se na ně v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

před 39 minutami

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Novelu schválila vláda

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze, řekl dnes.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy