Kino s nejstarším plátnem v Česku chátralo, málem ho zbourali. Teď je centrem kultury

Kino s nejstarším plátnem v Česku chátralo, málem ho zbourali. Teď je centrem kultury
Budova ve stylu art deco, kterou navrhl stavitel Bohumil Hrabě, vznikla přibližně ve stejném období jako kino Ořechovka, městská telefonní ústředna na Žižkově nebo hřbitovní kaple ve Strašnicích. Ve své lokalitě je dnes jediným mementem svého druhu, ale stačilo by málo a na místě dnes mohla být volná parcela.
Začátek existence budovy se datuje do 20. let minulého století. Vršovická obec věnovala Sokolu volnou parcelu s tím, aby si na ní postavil vlastní budovu. "Sokol se tu rozhodl zřídit biograf, kterým si chtěl vydělat na stavbu velké sokolovny na Vršovickém náměstí. Je zajímavé, že před sto lety bylo na kulturu nahlíženo jako na něco, z čeho se dá profitovat," říká vedoucí marketingu Vzletu Sára Pospíšilová.
"Nechtěli jsme budovat kamennou instituci, ten sál je úmyslně otevřený, aby si s ním tvůrci představení nebo jiného programu mohli pohrát. Naším cílem bylo ten prostor nijak nelimitovat," říká herec z Vosto5.
Z galerie vedou dveře do hlavního sálu, který skrývá nejstarší promítací plátno v Česku. Pochází z roku 1923 a je celé ze sádry. "Prostor nám vyhovoval z toho důvodu, že jsme si přáli, aby byl variabilní. Nechtěli jsme pevné sedačky a kukátkové hlediště. Jediné, co je v sále nastálo, je promítací plátno," říká dvojice.
Foto: Jan Hromádko
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 9. 2021 6:00
Původně tu český Sokol provozoval kino Vzlet. Dům ve stylu art deco u Heroldových sadů v Praze vznikl v roce 1921 právě z jeho iniciativy. Začátkem normalizace ale nechaly úřady budovu zavřít kvůli špatnému stavu a umístily do ní sklad pražského filmového podniku. Po 50 letech teď kino nyní oživily tři kulturní spolky, které pod původním názvem a s novou produkcí zvou diváky na pestrý program.

V novém kulturním centru Vzlet spojily síly tři odlišné spolky. Program tvoří barokní orchestr Collegium 1704, divadelní soubor Vosto5 a Kino Pilotů. Vzlet propojuje vyšší kultury s komunitním světem a vedle stálého programu chce nabídnout prostor uměleckým školám a pracovat se začínajícími umělci. 

"Myslíme si, že kulturní centrum s kavárnou, které svým programem cílí na co nejširší spektrum lidí, pracuje s místní komunitou a přitom se vyhýbá mainstreamu, je navigací do budoucna. Trend lokální kultury a propojení více směrů urychlil covid, kdy jsme se všichni museli stáhnout více do sebe, do svých ulic," říkají vedoucí marketingu Sára Pospíšilová a ředitel Vzletu Petr Prokop. 

Podívejte se, jak dům v roce 1921 vypadal a jakou proměnou v uplynulých letech prošel. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy