Po stopách génia. Stavby chromého kameníka Santiniho udivují dokonalou symetrií

Po stopách génia. Stavby chromého kameníka Santiniho udivují dokonalou symetrií
Jedna z nejosobitějších Santiniho staveb je kostel na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Byl postavený v době, kdy kněží v pražské katedrále svatého Víta otevřeli hrob Jana z Nepomuku a zahájili jeho svatořečení. Ve tři sta let starém hrobě našli jeho relikvii, kterou fakticky špatně určili za mučedníkův jazyk. Jejich domněnku se vědcům podařilo vyvrátit až v roce 1973, kdy rozbory vzorků odhalily, že to, co kněží považovali za svalovinu, byla část mozku se sraženou krví.
V prvním patře je nejcennější část budovy - Santiniho oválný sál, jehož klenba je pokrytá nástěnnou malbou a dominuje celému prostoru.
Původně gotickou stavbu Santini obohatil o kulaté barokní prvky.
Santini přišel do Žďáru i se sochařem Matějem Václavem Jäckelem. Bylo to nerozlučitelné umělecké duo, které se skvěle doplňovalo.
Foto: Magdaléna Medková, Aktuálně.cz/Koruna Vysočiny
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 8. 2023 11:52
Svět podle Jana Blažeje Santiniho-Aichela byl plný stínu, světla, čísel i harmonie. Narodil se sice částečně ochrnutý, přesto se dokázal vyučit architektem a za svou dvacetiletou kariéru v tuzemsku navrhnout asi 80 staveb. Jeho rukopis dnes nejlépe poznáte na Vysočině, především v okolí Žďáru nad Sázavou. Projděte se po stopách mistra barokní gotiky, letos uběhne 300 let od jeho smrti.
 

Právě se děje

Další zprávy