Utajovaná nemocnice na Berounsku měla pomoci při pandemii. Teď jsou s ní jiné plány

TV Architect
27. 9. 2020 7:30
Bývalá utajovaná nemocnice v obci Hředle na Berounsku od začátku vznikala jako záložní zdravotnické zařízení v případě dalšího světového konfliktu. Nakonec ale svému účelu nikdy nesloužila a komunisté ji využívali jen jako sklad nemocničního materiálu.
TV Architect, Chátrající skvosty: Záložní nemocnice Hředle | Video: TV Architect

Pořad Chátrající skvosty připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další pořady této TV.

Po pádu komunistického režimu budova chátrala, stát prováděl jen tu nejnutnější údržbu. V roce 2009 se o nemocnici navíc začalo znovu mluvit, když se svět bál rozšíření pandemie chřipky H1N1.

Nemocnici tehdy zmiňoval tehdejší děkan 2. lékařské fakulty Karlovy univerzity Ondřej Hrušák: "Pokud bychom o to spolu s FN Motol byli požádáni, otevřela by se záložní nemocnice Hředle, kde by opět mohli figurovat naši studenti." K tomu ale nikdy nedošlo.

V současnosti stavba dostala nového majitele, který zde má vybudovat zdravotnické zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy