Utajovaná nemocnice na Berounsku měla pomoci při pandemii. Teď jsou s ní jiné plány

TV Architect
27. 9. 2020 7:30
Bývalá utajovaná nemocnice v obci Hředle na Berounsku od začátku vznikala jako záložní zdravotnické zařízení v případě dalšího světového konfliktu. Nakonec ale svému účelu nikdy nesloužila a komunisté ji využívali jen jako sklad nemocničního materiálu.
TV Architect, Chátrající skvosty: Záložní nemocnice Hředle | Video: TV Architect

Pořad Chátrající skvosty připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další pořady této TV.

Po pádu komunistického režimu budova chátrala, stát prováděl jen tu nejnutnější údržbu. V roce 2009 se o nemocnici navíc začalo znovu mluvit, když se svět bál rozšíření pandemie chřipky H1N1.

Nemocnici tehdy zmiňoval tehdejší děkan 2. lékařské fakulty Karlovy univerzity Ondřej Hrušák: "Pokud bychom o to spolu s FN Motol byli požádáni, otevřela by se záložní nemocnice Hředle, kde by opět mohli figurovat naši studenti." K tomu ale nikdy nedošlo.

V současnosti stavba dostala nového majitele, který zde má vybudovat zdravotnické zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy