Rodina si u Prahy postavila slamák. Dům z přírodních materiálů nemusí být punk, tvrdí

Rodina si u Prahy postavila slamák. Dům z přírodních materiálů nemusí být punk, tvrdí
"Na slámě se nám líbilo, že se dá sehnat v místě stavby a postupy jsou jednoduché, takže se je může naučit každý. Ukázalo se, že je to však velmi pracné," říká architekt. "Žena se pro přírodní materiály nadchla poměrně rychle a důvěřovala mi, což bylo hodně důležité, protože nejsme tak bohatí, abychom si na dům nebrali půjčku."
Interiér působí moderně, i když je v zemitých barvách. Jádrem domu je společenská místnost s hernou…
… jídelnou a kuchyní.
Kuchyňský koutek propojuje s obývákem průhled, který působí jako výdejní okénko.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 11. 2021 6:00
Architekt Jiří Ryšavý a jeho žena bydlí u Prahy v novostavbě s hliněnými omítkami a izolací ze slámy, rodinný dům bez uhlíkové stopy stavěli částečně svépomocí sedm let. "Na slámě se nám líbilo, že se dá sehnat v místě stavby a postupy jsou jednoduché, takže se je může naučit každý. Ukázalo se však, že je to velmi pracné," říká.

Slamák, jak domu říkají sami majitelé, je téměř pasivní dřevostavba zateplená slámou. Majitelé stavbou chtěli vyvrátit představu o tom, že dům z přírodních materiálů musí být "punk". "Stavby s sebou často nesou přívlastek experimentální a postrádají architekturu. Přitom ze slámy jde stavět i moderně," tvrdí architekt Jiří Ryšavý, který je rovněž členem ateliéru DomEk i spolku Ekodům.

Náklady na přírodní dům, který si rodina za sedm let navrhla a postavila na pozemku v Davli, vyšly zhruba na tři a půl milionu korun. Podívejte se, jak stavba vypadá. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy