To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila

TV Architect
27. 5. 2023 9:30
Patří k dominantám české architektury a dobře známá je i v zahraničí. Brněnskou Vilu Tugendhat navrhl v roce 1928 architekt Ludwig Mies van der Rohe pro průmyslníka Fritze Tugendhata a jeho ženu Gretu. Budova na Černých polích je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru i začleněním do přírody.
Vila Tugendhat v Brně patří doslova k perlám české i světové architektury. Je zdařilým příkladem moderní architektury 20. století. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Při pohledu z ulice působí třípodlažní vila vcelku nenápadně. Přitom se jedná o prostorné sídlo s terasou, zimní zahradou a zázemím pro zaměstnance. Budova, která stojí na svahu, se do zahrady otevírá ve třech úrovních ve směru na jihozápad. Architekt při její stavbě jako první v historii použil v soukromém domě ocelovou nosnou konstrukci.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Hotelu Avion:

V prvním podlaží se nachází technické zázemí vily, druhé patro pak tvoří obytný prostor se zimní zahradou, terasou, kuchyní a místnostmi pro personál. Ve třetím podlaží, kde se nacházely pokoje rodičů, dětí i vychovatelky, je nyní hlavní vstup z ulice. Terasa navazující na ložnice nabízí působivé výhledy na město Brno. Dvě z oken do zahrady se dají v létě spustit zvláštním mechanismem, čímž dojde k propojení zahrady s vnitřním prostorem. 

Ve vybavení interiéru vynikají zejména vzácné materiály jako onyx z Maroka, italský travertin nebo dřeviny z jihovýchodní Asie. Pokud na onyxovou stěnu, která se řadí k jedné z největších atrakcí vily, dopadne slunce, stane se materiál částečně průsvitným. To poté vytvoří působivý designový prvek. Některé vybavení v interiéru navrhl i samotný architekt. Ikonická jsou především křesla, podle nichž se dodnes vyrábějí jejich repliky.

Většina vybavení ve vile byla za druhé světové války a v následujících letech nenávratně poničena. Při rekonstrukci v 80. letech pak z domu zmizelo i cenné technické vybavení. Mezi roky 2010 až 2012 prošla kompletní rekonstrukcí, jejímž hlavním cílem bylo dům co nejvíce přiblížit původnímu řešení.

Nyní se jedna z nejznámějších českých staveb nachází v encyklopediích světové architektury. Vilu je možné navštívit při komentovaných prohlídkách. 

 

Právě se děje

Další zprávy