Skrytá část známé pražské stavby. Po krásných schodech se návštěvníci neprojdou

TV Architect
24. 10. 2021 11:00
Uměleckoprůmyslové muzeum je významná kulturní stavba v centru Prahy od Josefa Schulze, postavená v letech 1895 až 1900. Stojí mezi ulicí 17. listopadu a mezi starým židovským hřbitovem v Josefově. Stavba se nese v duchu neorenesance.
Uměleckoprůmyslové muzeum je významná kulturní stavba v centru Prahy od Josefa Schulze z roku 1895-1900. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Rozlehlá budova s průčelím ve stylu francouzské renesance byla vystavěna na žádost Obchodní a živnostenské komory v Praze a s podporou mecenáše Adalberta rytíře Lanny. Josef Schulz (1840-1917), významný představitel historismu, spoluautor Rudolfina a autor budovy Národního muzea, se nechal inspirovat podobnými stavbami ve velkých evropských městech.

V době vzniku byla pro smích. Dnes budovu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Dominantou interiéru je monumentální schodiště ve vstupní hale. Najdeme zde ale i další pozoruhodná místa, jako jsou panteon s významnými portréty, knihovna s barokními prvky, výstavní místnosti nebo spirální schodiště, které ovšem slouží jen jako služební. Na dekoraci muzea se podíleli Bohuslav Schnirch, Antonín Popp a další umělci, a to i ti současní. Centrální prostor zdobí skleněný lustr z dílny Reného Roubíčka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy