Skrytý poklad na Vinohradech. Dům na okraji Riegrových sadů má překrásný interiér

TV Architect
17. 10. 2021 11:00
Laichterův dům na okraji Riegrových sadů na pražských Vinohradech je vrcholnou stavbou architekta Jana Kotěry. Dům ve stylu moderny postavil pro svého kamaráda, nakladatele Jana Laichtera, jako zázemí pro nakladatelství a vlastní bydlení.
Laichterův dům najdeme na okraji Riegrových sadů na Vinohradech. Jedná se o vrcholnoustavbu architekta Jana Kotěry. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Dům vznikl v první polovině 20. let minulého století. Během 30. let byl citlivě vyvýšen architektem Pavlem Janákem o jedno patro.

Fasáda domu je zajímavá čtvercovými okny, motivem vikýře na úrovni prvního patra a také střídáním cihelného zdiva s hrubou omítkou. Fasáda, na jejímž průčelí dominuje centrálně umístěný rizalit, předznamenává další vývoj architektury směrem k meziválečnému funkcionalismu.

Skryté poklady architektury o kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně:

Interiéry jsou zachovány v původním stavu. Najdeme tu například prostory písárny, které byly určené pro editory, a je zde například i původní trezor nebo nákladní výtah. Zajímavá je také schodišťová hala, která spojuje pracovny se soukromým bytem. Ve sklepě najdeme unikátní uhelný kotel. Podobných zařízení se do dnešní doby zachovalo jen málo.

Ve vnitrobloku se nachází malá zahrádka s kašnou. Na střeše domu nalezneme otevřenou terasu, ze které je nádherný výhled na celou Prahu. Budova je dnes opět v majetku rodiny a prochází postupnou rekonstrukcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy