Spaní ve zvonici nebo v konírně. Hraběnka na zámku ve Žďáru nabízí bydlení romantikům

Spaní ve zvonici nebo v konírně. Hraběnka na zámku ve Žďáru nabízí bydlení romantikům
Santini se v 18. století podílel i na některých úpravách přímo v areálu zámku. Je autorem například nové podoby konventního kostela, už zmíněné bývalé konírny nebo šlechtické akademie.
Dva nejatraktivnější pokoje jsou v bývalé zvonici sedm set let starého cisterciáckého kláštera. Stoupá se do nich po historických točitých schodech.
V areálu zámku Žďár nad Sázavou, o nějž pečuje rodina Kinských, vzniklo moderní ubytování pro romantické povahy. Na popud hraběnky Marie Kinsky ho navrhla designérka Alexandra Dýcková: "V každému apartmánu jsme se snažili odrazit původní historickou funkci. Zadáním také bylo, aby se pokoje lišily svou barevností," říká. Ubytování je rozeseté přes čtyři nádvoří historického areálu, a tak se návštěvníci nemusí vůbec potkat.
"Zadáním paní hraběnky bylo ve věži vybudovat svatební apartmány. Snažila jsem se zachovat ducha místa, který v nejvyšším patře tvoří hlavně trámové stropy. Design je čistý a jednoduchý, určitou noblesu mu dodávají vyšívané textilie a postele s nebesy," popisuje Dýcková.
Foto: Aktuálně.cz/ Zámek Žďár nad Sázavou
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 3. 2023 11:57
V areálu zámku Žďár nad Sázavou, který stojí v malebné krajině pod Zelenou horou, vzniklo moderní ubytování pro romantické povahy. Stylové pokoje navrhla na popud hraběnky Marie Kinsky designérka Alexandra Dýcková. "V každému apartmánu jsme se snažili odrazit původní historickou funkci. Přáním paní hraběnky také bylo, aby se pokoje lišily svou barevností," říká autorka proměny.

Při výběru dekorací se designérka nechala inspirovat regionem a tvaroslovím žďárského zámku. Všechny materiály jsou přírodní, dominuje dřevo, kov nebo len. Práce v interiérech začaly před čtyřmi lety opravou bývalé konírny z 18. století. "Rekonstrukci nejprve zdrželi památkáři, pak přišel covid-19 a má zlomenina nohy," popisuje Dýcková obstrukce spojené s proměnou. "Bylo to náročné, ale teď můžeme konečně říct, že už máme hotovo," dodává.

Na zámku je dnes jedenáct moderních pokojů. Víkend se dá strávit například ve zvonici sedm set let starého cisterciáckého kláštera, v bývalé konírně ze 17. století nebo v domu zahradníka. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy