Nevzhledné bydlení je vězení, zjistili Češi za covidu. Interiér roku slaví devět let

Nevzhledné bydlení je vězení, zjistili Češi za covidu. Interiér roku slaví devět let
Vítěz kategorie Veřejný interiér (restaurace) soutěže Interiér roku 2020. Restaurace SOHO v Banské Bystrici. Autoři: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič a Alan Prekop ze studia GUTGUT a Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková a Matej Kurajda ze studia GRAU ARCHITECTS.
Absolutní vítěz a vítěz kategorie soukromý interiér (novostavba) soutěže Interiér roku 2020. Mezonet u Obecního dvora. Autor: Akad. arch. Rudolf Netík, studio RN ARCHITEKTONICKÝ ATELIER.
Vítěz kategorie Cena novinářů soutěže Interiér roku 2022. Byt E07, Praha. Autor: Martina Homolková, studio MALFINIO.
Finalista soutěže Interiér roku 2018, Designový hodinový hotel, Praha. Autorkou je Lenka Míková.
Foto: Aktuálně.cz/archiv Interiéru roku
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 2. 2024 14:00
Poslední týden mohou architekti a designéři přihlašovat své práce do soutěže Interiéru roku. Projekty za rok 2023 porota posoudí a vybere vítěze, které v květnu vyhlásí v pražském DOXu. Podle ředitele Petra Tschakerta se od založení soutěže v roce 2015 leccos změnilo. Design přestal být výsadou bohatých a propsal se i tam, kde do něj dříve nikdo nechtěl investovat.

Historicky prvním absolutním vítězem soutěže, která devátým rokem mapuje vývoj veřejných i soukromých interiérů v Česku a na Slovensku, se stala restaurace Café Záhorský od architektů Magdaleny Rochové a Radka Jarouška. Projekt podle Tschakerta odráží atmosféru a náladu ve společnosti, která v roce 2015 začala oceňovat moderní gastro provozovny a upřednostňovat jejich klid a vkus před hlučným prostředím s vizuálním smogem nebo jednotvárným vybavením.

"Právě toto období stálo v Čechách i na Slovensku na počátku výrazného zaměření majitelů restaurací na design. Dříve restauratéři až na výjimky nebyli ochotni investovat do neunifikovaného designu šitého na míru. Situace se naštěstí proměnila, a tak je dnes design interiéru pro pohodlí zákazníka stejně určující jako kvalita služeb," myslí si ředitel Institutu bytového designu, který soutěž pořádá.

Absolutní vítěz soutěže Interiér roku za období 2015 Café Záhorský v pražských Dejvicích. Autorkou interiéru je Magdaléna Rochová a Radek Jaroušek.
Absolutní vítěz soutěže Interiér roku za období 2015 Café Záhorský v pražských Dejvicích. Autorkou interiéru je Magdaléna Rochová a Radek Jaroušek. | Foto: Aktuálně.cz/archiv Interiéru roku

V době krize a války na Ukrajině vítězí materiály prověřené časem

O cenu Interiér roku se uchází jen realizace, které navrhli profesionálové z oboru. Nejlepší soukromé projekty, jako jsou byty nebo restaurace, se podle Tschakerta vyjímají tím, že nenásledují klasické trendy. Odráží v sobě nadčasovost, promyšlený kontext a poctivý dialog s investorem:

"Do designu interiérů se také promítá společensko-ekonomické klima. V době prosperity a nepřítomnosti výraznějšího pocitu ohrožení přistupují investoři mnohem ochotněji k surovosti povrchových materiálů, jako je přiznaný beton, konstrukce z roxorového drátu a tak podobně. Naopak v období společenských konfliktů se jako povrchové materiály častěji objevují nelakované dřevo, přírodní kámen nebo keramika. Lidé se obrací k tomu, co je prověřené a známé. Je to zakotvení v určité jistotě," říká kunsthistorik.

V době pandemie koronaviru se podle porotců soutěže kvalita projektů a vnitřního prostředí skokově zvýšila. Lidé trávili víc času doma a přemýšleli nad tím, jak se cítí. "Nevyhovující interiér je jako vězení, ale když se nám náš domov líbí, bereme ho jako útočiště," myslí si Tschakert a dodává, že především v posledních letech vítězí v soukromých realizacích materiálová pravda.

"Přírodní a přirozené materiály, ať už hladké, nebo surové, převažují v interiérech ze dvou důvodů: dokážou dobře stárnout a oproti napodobeninám jsou opravitelné, a tedy i udržitelné. Jsou navíc přívětivé pro psychickou pohodu člověka. Dotýkáme-li se přírodního dřeva, které je neošetřené nebo opatřené pouze voskem, má to na nás pozitivní, až terapeutický vliv," líčí. 

Vítězové devátého ročníku soutěže Interiér roku budou i letos vyhlášeni na závěr mezinárodního kongresu o designu a architektuře Living Forum v Centru současného umění DOX. Celodenní festival je složený ze série přednášek zahraničních hostů na téma "Identita evropského prostoru". Prohlédněte si v galerii, jaké projekty uspěly v minulých letech.

 

Právě se děje

Další zprávy