Původně sloužila jako sklad na střelný prach. Spolek obnovuje kapli pod Barrandovem

Původně sloužila jako sklad na střelný prach. Spolek obnovuje kapli pod Barrandovem
Odříznuta Jižní spojkou a vlakovým koridorem stojí v Hlubočepích malá kaple zasvěcená Panně Marii Bolestné. Posledních 70 let chátrala, před dvěma lety si ji ale všiml spolek Prázdné domy a společně s brigádníky ji zachraňuje před samospádem.
Kaple vznikla přestavbou skladu na střelný prach, který si pod Barrandovskou skálou v 18. století postavili francouzští vojáci při lámání skály, a budování komunikace do Chuchle.
"Na své náklady jsme nechali vypracovat stavebně historický průzkum a 3D zaměření. Následně jsme se pustili do opravy střechy a střešní římsy," vysvětluje spolek.
Od 50. let minulého století s kapličkou, která je kromě Barrandovských teras jedinou upomínkou na zaniklou obec Křenkov, nikdo nepočítal. Komunisté sakrální stavby v Československu účelně likvidovali nebo je nechali ladem.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 12. 2021 19:03
Pod Barrandovskou skálou je schovaná malá kaplička zasvěcená Panně Marii Bolestné, která je chráněnou kulturní památkou. Spolek Prázdné domy se jí dva roky snaží vdechnout nový život, posledních 70 let totiž chátrala a byla v zanedbaném stavu. Drobnou stavbu postavili při obléhání Prahy francouzští vojáci, kteří ji využívali jako sklad na střelný prach. Dnes je vzpomínkou na emauzské benediktiny.

"Pozemek v nedávné době změnil majitele, od kterého jsme získali kapli do pronájmu na 10 let a společně ji postupně opravíme. Během let 2019 a 2020 jsme u kaple uspořádali několik brigád s cílem vyčistit okolí kaple od odpadků, odstranit nálety a zvelebit bezprostřední okolí kapličky," vysvětluje Prázdné domy.  

Z finančních darů od fanoušků spolku a návštěvníků architektonických vycházek se spolku podařilo obnovit mozaikový monogram Krista od Viktora Foerstera nad vstupem do kaple a střechu. Na celkovou obnovu ale stále chybí peníze, a tak spolek vyhlásil akci 'Kup si hvězdu, zachraň kapli'. Lidé si přispěním 500 korun mohou koupit hvězdu v symbolické nebeské klenbě.

Foto: Prázdné domy

"Tvarem vychází z duté půlkoule kruhové klenby naší kapličky. Pokud se podaří prodat všech 300 hvězd, podaří se sehnat 150 tisíc na dofinancování záchrany kaple," tvrdí spolek. Více informací a číslo transparentního bankovního účtu je zde

Více o historii kaple čtěte ve fotogalerii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy