Původně sloužila jako sklad na střelný prach. Spolek obnovuje kapli pod Barrandovem

Původně sloužila jako sklad na střelný prach. Spolek obnovuje kapli pod Barrandovem
Odříznuta Jižní spojkou a vlakovým koridorem stojí v Hlubočepích malá kaple zasvěcená Panně Marii Bolestné. Posledních 70 let chátrala, před dvěma lety si ji ale všiml spolek Prázdné domy a společně s brigádníky ji zachraňuje před samospádem.
Kaple vznikla přestavbou skladu na střelný prach, který si pod Barrandovskou skálou v 18. století postavili francouzští vojáci při lámání skály, a budování komunikace do Chuchle.
"Na své náklady jsme nechali vypracovat stavebně historický průzkum a 3D zaměření. Následně jsme se pustili do opravy střechy a střešní římsy," vysvětluje spolek.
Od 50. let minulého století s kapličkou, která je kromě Barrandovských teras jedinou upomínkou na zaniklou obec Křenkov, nikdo nepočítal. Komunisté sakrální stavby v Československu účelně likvidovali nebo je nechali ladem.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 12. 2021 19:03
Pod Barrandovskou skálou je schovaná malá kaplička zasvěcená Panně Marii Bolestné, která je chráněnou kulturní památkou. Spolek Prázdné domy se jí dva roky snaží vdechnout nový život, posledních 70 let totiž chátrala a byla v zanedbaném stavu. Drobnou stavbu postavili při obléhání Prahy francouzští vojáci, kteří ji využívali jako sklad na střelný prach. Dnes je vzpomínkou na emauzské benediktiny.

"Pozemek v nedávné době změnil majitele, od kterého jsme získali kapli do pronájmu na 10 let a společně ji postupně opravíme. Během let 2019 a 2020 jsme u kaple uspořádali několik brigád s cílem vyčistit okolí kaple od odpadků, odstranit nálety a zvelebit bezprostřední okolí kapličky," vysvětluje Prázdné domy.  

Z finančních darů od fanoušků spolku a návštěvníků architektonických vycházek se spolku podařilo obnovit mozaikový monogram Krista od Viktora Foerstera nad vstupem do kaple a střechu. Na celkovou obnovu ale stále chybí peníze, a tak spolek vyhlásil akci 'Kup si hvězdu, zachraň kapli'. Lidé si přispěním 500 korun mohou koupit hvězdu v symbolické nebeské klenbě.

Foto: Prázdné domy

"Tvarem vychází z duté půlkoule kruhové klenby naší kapličky. Pokud se podaří prodat všech 300 hvězd, podaří se sehnat 150 tisíc na dofinancování záchrany kaple," tvrdí spolek. Více informací a číslo transparentního bankovního účtu je zde

Více o historii kaple čtěte ve fotogalerii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy