"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví

TV Architect
Aktualizováno 26. 3. 2023 12:57
Na severní hraně horního Jeleního příkopu se nachází odlehlé místo areálu Pražského hradu. Masarykova vyhlídka je sice veřejnosti přístupná, ale mnoho lidí o ní neví.
Na severní hraně horního Jeleního příkopu se nachází odlehlé místo areálu Pražského hradu, jmenuje se Masarykova vyhlídka. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Vyhlídka vznikla dle hradního architekta Jože Plečnika v polovině 20. let na místě, kde prezident Tomáš Garrigue Masaryk velmi rád sedával pod staletou lípou. Plečnik mu zde vybudoval půlkruhovou vyhlídku, která se ovšem v čase komunismu rozpadla.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Oranžerii Pražského hradu:

Opravy se dočkala až v roce 1996. Veřejnosti byla otevřena znova u příležitosti derniéry velké Plečnikovy výstavy na Pražském hradě. Během opravy byly zpevněny rozpadlé zdi a vybudován staronový vchod na vyhlídku.

Z půlkruhové vyhlídky vede cesta na terasovou vinici, Plečnik zde vytvořil místo, které symbolicky připomíná, že tady v dávné minulosti rostla vinná réva. 

Z vyhlídky je nádherný pohled na panorama Prahy. Dnes tady najdeme nové kamenné lavice a obnovenou cestu, jedná se o novodobé prvky vzešlé ze studentské soutěže. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy