Navrhl Dox, novou budovu UMPRUM i síň pro Týnec. Architektem roku je Ivan Kroupa

Navrhl Dox, novou budovu UMPRUM i síň pro Týnec. Architektem roku je Ivan Kroupa
... Hemodialyzační centrum Bulovka B. Braun v pražské Libni...
Kroupa se na architektonické scéně pohybuje přes třicet let. Koncem 80. let minulého století dokončil ČVUT v Praze a odjel na praxi do Londýna. Než začal nezávisle tvořit, pracoval i pro architekty v Paříži a Barceloně. Pak vybudoval vlastní ateliér "Ivan Kroupa architekti" a začal také učit studenty, nejdříve na fakultě architektury, později na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Betonová konstrukce má v návrhu prosklené stěny, které v létě půjde otevřít. Interiér díky tomu postupně splyne s okolní přírodou.
Asi nejznámější Kroupovou stavbou je Centrum současného umění Dox v pražských Holešovicích. Proměna bývalé továrny ve výstavní prostory, kavárnu a knihkupectví získala nominaci na významnou evropskou architektonickou cenu Mies van der Rohe Award.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 9. 2023 6:00
Jeho díla jsou plná emocí, strohá, a přesto výrazná. Autorské stavby Ivana Kroupy, jako je galerie moderního umění Dox nebo nové Technologické centrum Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, bodovaly v zahraničních soutěžích a staly se ikonickými příklady moderní české estetiky. Architektem roku se ale Kroupa nestává jen jako autor, porotu přesvědčila i jeho pedagogická činnost.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy