Nejhezčí byt v Plzni. Rekonstrukce vzácných interiérů od Loose trvala dekádu

Nejhezčí byt v Plzni. Rekonstrukce vzácných interiérů od Loose trvala dekádu
Dům byl z majetku města Plzně převeden na Plzeňský kraj a nyní jej spravuje Západočeská galerie, která v něm vybudovala návštěvnické centrum, kavárnu, prostory pro kulturní akce a školní programy i své administrativní zázemí. Celkové náklady byly ve výši sto milionů korun.
Raumplan, který Loos dovedl k dokonalosti při návrhu Müllerovy vily v Praze, klade důraz na velikost a světelnost jednotlivých místností. Prostory v bytě se mění výškou podlahy, čímž vzniká světlejší, nebo naopak intimnější zázemí pro majitele.
"Při prohlídce základního okruhu návštěvníky čeká prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až patnáct místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových," lákají do bytu kurátoři ze Západočeská galerie.
Řada prvků interiérů se dochovala v původním stavu, část prošla procesem restaurování.
Foto: Petr Polák (studio Petrohrad)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 9. 2022 6:00
Jeden z nejkrásnějších bytů v Plzni se koncem září otevře veřejnosti. Takzvanou Semlerovu rezidenci, kterou po Adolfovi Loosovi dokončil jeho žák, řemeslníci rekonstruovali 10 let. Jméno nese podle svých tehdejších majitelů Oskara a Jany Semlerových a z Loosových realizací je jediným místem, které v Plzni přibližuje princip raumplanu.

Raumplan, který Loos dovedl k dokonalosti při návrhu Müllerovy vily, klade důraz na velikost a světelnost jednotlivých místností. Prostory v bytě se mění výškou podlahy, čímž vzniká světlejší, nebo naopak intimnější zázemí pro majitele. Semlerova rezidence je jediným místem v Plzeňském kraji, kde Loos princip uplatnil. 

Dům byl z majetku města Plzně převeden na Plzeňský kraj a nyní jej spravuje Západočeská galerie, která v něm vybudovala návštěvnické centrum, kavárnu, prostory pro kulturní akce a školní programy i své administrativní zázemí. Pro veřejnost interiéry zpřístupní 23. září a v nabídce jsou dva prohlídkové okruhy.

"Při prohlídce základního okruhu návštěvníky čeká prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až patnáct místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně," lákají do bytu kurátoři ze Západočeská galerie.

Nahlédněte s námi poprvé dovnitř.

 

Právě se děje

Další zprávy