Odtud se vám nebude chtít odjíždět. V horské chaloupce je cítit kouzlo starých časů

Odtud se vám nebude chtít odjíždět. V horské chaloupce je cítit kouzlo starých časů
Nová, ale stavěná postaru je chalupa, kterou v Jizerských horách vybudovali manželé Petrovi. Na pozemku nedaleko Příchovic pracovali od roku 2020, kdy pozemek odkoupili od původní majitelky.
Dřevěné trámy, dvojitá okna a šindelová střecha navazují na techniku stavění dávných předků a interiéry kopírují původní dispozice.
Všechny dřevěné prvky jsou vyrobeny ručně na míru, střecha je z jesenického šindele.
"Chtěli jsme místo, kde můžeme kvalitně trávit čas s rodinou, ať už aktivně za zimního času na běžkách, nebo při jarních procházkách, dlouhých snídaních nebo naopak teplých letních večerů u ohně a na podzim sedět u zapálených kachlových kamen či si jen v tichosti užít výhledy do údolí. Najít přívětivou atmosféru pro rodinná setkávání, vytvořit pocit útulnosti, tepla a klidu bylo to nejdůležitější," vypráví majitel Václav Petrů.
Foto: Aktuálně.cz/Kubicek studio
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 3. 2024 7:31
Roubenka v Jizerských horách, kterou za pandemie koronaviru koupili a přestavěli manželé Petrovi, budí dojem, jako by ve svahu u Příchovic stála celou věčnost. Dřevěné trámy, dvojitá okna a šindelová střecha navazují na techniku stavění dávných předků a interiéry kopírují původní dispozice. Jako předlohu měli majitelé starou chalupu, která na místě stála desítky let, byla ale ve špatném stavu.

Svoji historickou verzi kopíruje nová chalupa poměrně věrně. Rodinná firma majitelů se snažila na fasádě dodržet všechny tradiční postupy charakteristické pro jizerskou architekturu. Dřevěné prvky si nechala vyrobit na míru, střechu navrhla z jesenického šindele. 

"Měli jsme možnost nahlédnout do historie tohoto místa, kterou nám původní majitelka vyprávěla, doteď jsme v kontaktu a navštěvuje nás. Možná že i její vzpomínky ovlivnily celý budoucí charakter chaloupky. Chtěli jsme do ní promítnout místní tradice, řemesla a současně jí vdechnout novost, svěžest, otisk dnešní doby a otisk toho, co je blízké naší rodině," vysvětluje Václav Petrů.

V chaloupce si člověk místy připadá jako na návštěvě u babičky.
V chaloupce si člověk místy připadá jako na návštěvě u babičky. | Foto: Aktuálně.cz/Kubicek studio

Majitelé si dali záležet i na vybavení interiéru, v němž se prolíná minulost a současnost. S tím, co a kde koupit, pomáhala rodině interiérová designérka Denisa Strmisková. "Kombinovali jsme záměrně několik druhů a odstínů dřev, kovy a světlé tóny, v detailu se potom prostory promítá teplá oranžová barva. Mobiliář je navržený v jednoduchých tvarech a v kvalitních materiálech kovu či masivního dřeva. Nábytek jsme nechali vyrobit truhlářské dílny a některé kusy jsme repasovali," vysvětluje. 

Chalupu s názvem Dvě sestry majitelé nabízí i k pronájmu. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

 

Právě se děje

Další zprávy