V Orlických horách postavili spaní ve včelíně. Je to zážitek na celý život, říká pár

V Orlických horách postavili spaní ve včelíně. Je to zážitek na celý život, říká pár
Za nápadem stojí manželé Dočekalovi, kteří se před čtyřmi lety přestěhovali z Prahy do odlehlého kraje. "Hodně lidí o tom sní, ale málokdo ten krok skutečně udělá. Když jsme se v roce 2017 stěhovali z Prahy, bylo to o něco těžší než dnes, protože zaměstnavatelé nebyli zvyklí na to, že někdo pracuje na dálku. Těžko se jim vysvětlovalo, že nepřijedete na schůzku osobně, ale připojíte se on-line," vzpomíná Tomáš Dočekal, který se podobně jako jeho žena živí jako business konzultant.
"Ten vizuální rozměr byl pro nás důležitý právě z důvodu vzdělávání. Lidé lépe poznají včelí svět – mohou vidět klást matku, prokousávat se na svět malé včelky, naučí se rozpoznat trubce od dělnic. Hosty do těchto zákonitostí pochopitelně vždy uvedeme, aby věděli, co mohou sami objevovat," vysvětluje milovník včel.
Do maringotky včely létají z východní strany. Je to jejich vstup do takzvané včelí televize.
Na úlech je umístěná lavice, na kterou si lidé mohou sednout či lehnout a cítit včelí vibrace, protože je od rojů dělí koneckonců pouhých osm centimetrů. "Tato včelí blízkost lidem umožňuje také vnímat jejich teplo i vůni. Lidé odpočívají v takzvaném včelím biopoli, které vytváří desítky tisíc včel. Spaní s nimi je zážitek, na který člověk rád vzpomíná celý život," říká včelař z Orlických hor.
Foto: Spaní na medu
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 12. 2021 6:00
Spaní na medu je ubytování v Orlických horách, které kromě okolní přírody nabízí setkání s desítkami tisíc včel, které lze cítit a pozorovat uvnitř maringotky během pobytu. Včelín se spaním vymysleli manželé Dočekalovi, a přestože ho původně chtěli hlavně pro sebe, teď jím propagují pozitivní vliv včel na psychickou pohodu člověka.

"Jako dítě jsem s dědečkem obstarával včely, a když jsme začali bydlet tady v horách, vzpomněl jsem si na tu vůni a pohodu, když se 'jde do včel'," vzpomíná Tomáš Dočekal. Začal včelařit a postupem času zatoužil postavit včelín, ve kterém by mohl i spát. "Manželka mi řekla, ať ho postavím tak, aby v něm mohla spát i ona, potažmo i další zájemci," dodává.

Do Orlických hor se se svou ženou a dětmi natrvalo přestěhoval před čtyřmi lety  z Prahy a dnes v nich provozuje glamping.

Interiér maringotky s názvem Spaní na medu je od úlů oddělený síťkou, aby lidé a včely mohli žít ve společné harmonii a nenarušovali si životní prostor. Roj lze pozorovat skrz prosklení, pod dřevem zase cítit jeho vibrace a bzukot, což má podle Dočekalů blahodárný vliv na psychiku člověka.

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Podívejte se na hit letošního léta. Ubytovat se v něm dá i v zimě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Curry v poslední vteřině zařídil výhru Golden State

Basketbalista Stephen Curry zařídil Golden State v NBA vítězství nad Houstonem 105:103, když v poslední vteřině trefil svou první vítěznou střelu s klaksonem v kariéře. Celkem nasbíral 22 bodů a 12 asistencí a byl tak nejlepším hráčem zápasu.

Naopak Philadelphia těsně prohrála 101:102 s Los Angeles Clippers, když jí nestačilo ani 40 bodů Joela Embiida. Zářil také James Harden, který triple doublem za 37 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí dovedl Brooklyn k výhře nad San Antoniem 117:102. Ja Morant zase 38 body pomohl Memphisu vyhrát bitvu s Denverem 122:118.

NBA:

Atlanta - Miami 110:108, Boston - Portland 105:109, Charlotte - Oklahoma City 121:98, Denver - Memphis 118:122, Golden State - Houston 105:103, Milwaukee - Chicago 94:90, Orlando - LA Lakers 105:116, Philadelphia - LA Clippers 101:102, San Antonio - Brooklyn 102:117, Utah - Detroit 111:101, Washington - Toronto 105:109.

Další zprávy