V Orlických horách postavili spaní ve včelíně. Je to zážitek na celý život, říká pár

V Orlických horách postavili spaní ve včelíně. Je to zážitek na celý život, říká pár
Za nápadem stojí manželé Dočekalovi, kteří se před pár lety přestěhovali z Prahy do odlehlého kraje. "Hodně lidí o tom sní, ale málokdo ten krok skutečně udělá. Když jsme se v roce 2017 stěhovali z Prahy, bylo to o něco těžší než dnes, protože zaměstnavatelé nebyli zvyklí na to, že někdo pracuje na dálku. Těžko se jim vysvětlovalo, že nepřijedete na schůzku osobně, ale připojíte se on-line," vzpomíná Tomáš Dočekal, který se podobně jako jeho žena živí jako business konzultant.
"Ten vizuální rozměr byl pro nás důležitý právě z důvodu vzdělávání. Lidé lépe poznají včelí svět – mohou vidět klást matku, prokousávat se na svět malé včelky, naučí se rozpoznat trubce od dělnic. Hosty do těchto zákonitostí pochopitelně vždy uvedeme, aby věděli, co mohou sami objevovat," vysvětluje milovník včel.
Do maringotky včely létají z východní strany. Je to jejich vstup do takzvané včelí televize.
Na úlech je umístěná lavice, na kterou si lidé mohou sednout či lehnout a cítit včelí vibrace, protože je od rojů dělí koneckonců pouhých osm centimetrů. "Tato včelí blízkost lidem umožňuje také vnímat jejich teplo i vůni. Lidé odpočívají v takzvaném včelím biopoli, které vytváří desítky tisíc včel. Spaní s nimi je zážitek, na který člověk rád vzpomíná celý život," říká včelař z Orlických hor. Zobrazit 32 fotografií
Foto: Spaní na medu
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 2. 12. 2022 13:54
Spaní na medu je ubytování v Orlických horách, které kromě okolní přírody nabízí setkání s desítkami tisíc včel, které lze cítit a pozorovat uvnitř maringotky během pobytu. Včelín se spaním vymysleli manželé Dočekalovi, a přestože ho původně chtěli hlavně pro sebe, teď jím propagují pozitivní vliv včel na psychickou pohodu člověka.
 

Právě se děje

Další zprávy