Církev na něj nestačila, zachraňují ho dobrovolníci. Kostel u Adršpachu vzkvétá

Církev na něj nestačila, zachraňují ho dobrovolníci. Kostel u Adršpachu vzkvétá
Petr a Denisa, kteří spolek založili, mají práci, dvě děti, čtyři psy, dva koně a pár koček, a tak nemají moc času na zbyt. Záchranu kostela iniciují hlavně z úcty k jeho historii i osudu pohraničních obyvatel. "V době před druhou světovou válkou měl Zdoňov 2500 obyvatel, hlavně německých. Byla to bohatá obec, rostl v ní len a slévalo se stříbro. Kostel byl něco jako symbol smíru mezi sudetskými Němci a Čechy, poslední roky se ale rozpadal před očima," popisuje Denisa Pavlová.
Stavbu tvoří hlavní loď, věž a kněžiště, na které ze severu navazuje sakristie s oratoří. Ve své době byl krásně vyzdoben, po první a hlavně druhé světové válce ale téměř všechny cenné artefakty nenávratně zmizely.
Na jedné straně jsou zašlé náhrobky etnických Němců…
Specifická je v kostele kamenná kazatelna na levé straně lodi...
Foto: Denisa Pavlová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 21. 6. 2022 9:24
V těsném sousedství je skalní labyrint Adršpachu a divoká příroda. Kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově stojí v romantické krajině Broumovska, přesto léta chátral za přihlížení obce i církve, která na jeho opravu neměla finance. Před pár lety se ho ujali majitelé sousední fary a s lidmi z obce založili spolek, jež na kostel shání peníze a pořádá v něm kulturní akce. Teď soutěží o Památku roku.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově je jedním z nejstarších svého druhu v kraji, ale protože nespadá do takzvané Broumovské skupiny kostelů významných architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů, církvi na jeho opravu chybí finance. Denisa Pavlová a Petr Horký v něm se spolkem Trinitas začali pořádat benefiční koncerty s dobrovolným vstupným, které chtějí investovat do záchrany kostela. Jejich úsilí ocenila porota soutěže Máme vybráno, jež památku vybrala do finále celostátního hlasování. Vítěz získá sto tisíc korun, které investuje do dalších oprav. 

Kostel i fara jsou silně spjaty s osobností faráře Cölestina Baiera, který ve Zdoňově sloužil celý kněžský život a po druhé světové válce vyzýval k smíru mezi sudetskými Němci a Čechy. V roce 1945 byl ale neprávem popraven. Dnes, o více než 70 let později, je na faře opět živo. Přestože mají Denisa a Petr svá zaměstnání, věnují čas zvelebování okolí fary i kostela, který chtějí zachránit pro další generace.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy