Odkoupili od tety chátrající statek na Broumovsku. Proměnili ho v krásné ubytování

Odkoupili od tety chátrající statek na Broumovsku. Proměnili ho v krásné ubytování
"Strýc a teta si dům pořídili na důchod a já jsem sem s nimi jako malý kluk jezdil na dovolenou a víkendy. Strejda, který byl schopný řemeslník a projektant, si statek postupně dával do kupy, ale bohužel, v 80. letech zemřel. Teta tak na dům zůstala sama, práce se zastavily a statek začal chátrat. Dvacet let jsme ji přemlouvali, abychom ho mohli odkoupit a vrátit mu původní kouzlo," říká současný majitel Pavel Haniš.
"Ta vesnice má úžasného ducha a každý se tu zná. Nastálo tu žije jen dvacet lidí, zbytek jsou lufťáci. Občas sem přijdou starousedlíci a vyprávějí nám příběhy a okolnosti spojené s odsunem původních německých obyvatel po druhé světové válce. Jsou to silné osudy a je z nich cítit, že pro hodně starších lidí z kraje je tato část dějin stále tabu," říká Hanišova žena Olina.
V žádném z pokojů není televize a poměrně výjimečné je také to, že do penzionu nesmí děti mladší dvanácti let.
Na pozemku je několik koutků s posezením...
Foto: Dvůr Haniš
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 1. 2022 6:00
Ve vísce Maršov nad Metují na Broumovsku se nachází statek z 19. století, který patří manželům Hanišovým. Před pár lety ho koupili od rodinné příbuzné, zrekonstruovali ho ve stylu selského baroka a vrátili mu atmosféru starých časů. Na statku teď nabízí ubytování pro ty, kteří si chtějí oddechnout od městského života a starostí.

Pavel a Olga Hanišovi koupili stavení od příbuzné, která ho vlastnila od roku 1976. "Strýc a teta si dům pořídili na důchod a já jsem sem s nimi jako malý kluk jezdil na dovolenou a víkendy. Strýček, který byl schopný řemeslník a projektant, si statek postupně dával do kupy, ale, bohužel, v 80. letech zemřel. Teta tak na dům zůstala sama, práce se zastavily a statek začal chátrat. Dvacet let jsme ji přemlouvali, abychom ho mohli odkoupit a vrátit mu původní kouzlo," říká současný majitel Pavel Haniš.

Statek, který dnes nese název Dvůr Haniš, se manželům podařilo získat před sedmi lety. "Původně nás vůbec nenapadlo, že z domu uděláme penzion. Ten statek je ale tak obrovský, že mít ho jako chalupu nedávalo smysl. Pořád bychom se v něm hledali. Přestože jsme se nakonec rozhodli nabízet v něm ubytování, dvůr vnímáme jako dědictví rodiny, a proto jsme ho nechali zrekonstruovat poctivě a z gruntu," říkají.

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Na statku je deset pokojů, které teď v zimě vyhlíží do zasněženého údolí, a je vhodným místem pro pěší turistiku a výlety po okolí, včetně Adršpašsko-teplických skal. Nahlédněte s námi dovnitř.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy