Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby

TV Architect
25. 7. 2021 11:00
Obecní dům je nepřehlédnutelná budova u Prašné brány v Praze. Už na první pohled je nepochybné, že se jedná o reprezentativní centrum českého společenského a kulturního života. Budova je dnes národní kulturní památkou a jednou z vyhledávaných dominant Prahy.
Obecní dům je nepřehlédnutelná budova v sousedství Prašné brány v Praze. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Reprezentační dům hlavního města Prahy byl postaven na pozemku někdejšího Královského dvora. Projekt byl po různých peripetiích svěřen zkušeným projektantům Polívkovi a Balšánkovi. Stavba se nese ve stylu neobaroka s prvky secese. Čelní fasáda je dominantou náměstí Republiky. Vznosný hlavní otevřený vstup s polokruhovým balkonem je reprezentativním prvkem budovy.

Podívejte se i na druhý díl pořadu Skryté poklady architektury o Obecním domě:

V přízemí domu se nacházejí vstupní síň, francouzská restaurace a vídeňská kavárna, v suterénu americký bar a pivnice, v mezipatře šatny a v prvním patře reprezentační salonky. Ústřední prostor interiéru tvoří rozlehlá Smetanova koncertní síň, kolem níž obíhají jednotlivá křídla budovy, která poskytují především zázemí Symfonickému orchestru a dalším provozům.

Dům vyzdobily desítky výtvarníků a řemeslníků ve stylu zoomorfní secese, mezi nimi Alfons Mucha, Stanislav Sucharda, Jan Preisler, František Ženíšek, Franta Úprka, František Hergessel, Ladislav Šaloun a mnozí další.

Zajímavostí je, že v době dokončení stavby nebyl objekt přijat příliš pozitivně. Především mladé generaci umělců se nelíbila přílišná přezdobenost. S takovou kritikou se dům setkal i v dalších historických dekádách a postupně tak chátral. Obnovy se dočkal až v 90. letech, kdy byl citlivě restaurován.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy